Uit de school geklapt: woorden in de Zeeuwse Klapbank Veronique De Tier Een etymologisch woordenboek voor de Neder landse dialecten was er al (van A.A. Weijnen) maar Zeeland is de eerste provincie met een eigen speci fiek etymologisch woordenboek. Zeeland was ook de eerste Nederlandse provincie met een reizende multimediale expositie over dialecten, namelijk De Zeeuwse Klapbank. In wat volgt stel ik u eerst de tentoonstelling voor. Daarna ga ik kort in op de nog te realiseren plannen, om zo te komen bij enkele interessante woorden die in de dialectfrag menten van de tentoonstelling te horen zijn. Die probeer ik etymologisch te verklaren met behulp van dat nieuwe Zeeuws Etymologisch Woordenboek van dr. F. Debrabandere en andere bronnen. De Zeeuwse Klapbank De Zeeuwse Klapbank is een reizende tentoonstel ling over de dialecten van Zeeland en Goeree- Overflakkee met dialectfrag'menten, -verhalen en enkele liedjes. Klapbanken zijn nog her en der in Zeeland te vinden. Het woord klapbank wordt vooral in midden- en noord-Zeeland gebruikt. In Zeeuws-Vlaanderen gebruiken ze bijvoorbeeld wel een klapkot, maar het woord klapbank is er niet zo bekend. Misschien kiezen ze daar wel het woord leugenbank, een andere naam voor zo'n plek. Het is immers een centrale plaats, meestal een bank, in een dorp of aan een haven waar mensen - vaak oudere mannen - samenkwamen om met elkaar te praten over de dagelijkse dingen van het leven, om met elkaar te klappen, als het ware. Het werkwoord klappen is bewaard gebleven in heel wat Vlaamse dialecten. En in de standaardtaal is het nog te vin den in achterklap, waar het natuurlijk een nega tieve betekenis heeft gekregen. En ook het woord klappei klinkt niet positief, het betekent 'babbe laarster, kwaadspreekster'. Het woord leugenbank De oude klapbank te Domburg. Foto SCEZ. De Zeeuwse Klapbank 11

Zeeland | 2008 | | pagina 16