aliiHI zijn maritieme werk heeft artistieke waarde. Van deze drie kunstenaars is werk in de Zelandia Illus trate! opgenomen. Jan Arends (1738-1805) Jan Arends, geboren in Dordrecht, heeft zijn oplei ding genoten bij zijn stadgenoot de behangselschil der Joris Ponse, waarna hij zich nog enige jaren te Amsterdam verder in zijn vak bekwaamde.2 Daarna vestigde hij zich te Dordrecht, waar hij zich toe legde op het schilderen van rivier- en zeegezichten. Rond 1770 verhuisde Arends naar Middelburg. In de Middelburgsche Courant van 7 maart 1771 plaatste hij de advertentie: "De Kunstschilder en Tekenaar J. Arends, welke zederd eenigen tyd alhier te Middelburg is aangekomen; maakt bekend, dat hy zig thans verledigd om lessen te geeven in de Tekenkunst, een Kunst zoo noodig voor de opvoe ding van Jonge luiden van Rang, om dat men door haar een smaak verkrygd van de kennisse der fraaie kunsten etc. Hij tekend ook gezigten van Buitenplaatzen naar het leeven af, en heeft er reeds veele voor de eerste luiden van deze Stad tot genoegen gemaakt: verzoekende zeer vriendelijk de gunst van alle Kunstlievende: verzekerd een ieder van een goede behandeling, en woond by D.H. van Oorspronk op de Vlasmarkt." Of Arends inderdaad leerlingen heeft gekregen, is onbekend. Wel heeft hij in de jaren 1771 /'72 van de buitenplaatsen Duinbeek, Elzenoord, Hoogduin, Lammerenburg, Middenhof, Oostkapelle, Overduin, Poppenroede Ambacht, Rijnsburg en Triton series tekeningen gemaakt. Toen Arends in 1788 naar Dordrecht terugkeerde had hij voor zover bekend van achttien buitenplaatsen tekeningen gemaakt. Sommige van die series werden in meerdere versies uitgevoerd, soms in Oost-Indische inkt, soms in aquarel. Deze zorgvuldig gemaakte en zeer gedetailleerde, enigs zins stijve tekeningen zijn van grote cultuurhistori sche en topografische betekenis omdat zij de hui zen en de tuinen van Walcherse buitenplaatsen in hun volle pracht weergeven. Hoeveel Arends betaald kreeg voor deze tekeningen, is alleen bekend van één serie door een post in het kasboek van Daniel Radermacher, eigenaar van Poppen- roede Ambacht: "1772, juli 1, Jan Arends voor 12 afteikeningen van mijn Buytenplaats Poppenroede Ambagt, met lijsten en glazen, in couleuren, idem nog 12 copyen in Oostindische Inkt, 36.15.8."3 Een aanzienlijk bedrag. Menig jaarloon was lager. De volgende advertentie waarin Jan Arends werd genoemd is van 21 maart 1780: "Bij de Boek- verkooper Johannes Abrahams te Middelburg werd met goed Succes Ingeteekend op een groote Konst- prent, verbeeldende de Werf der Admiraliteit van Zeeland te Vlissingen, zeer naauwkeurig g'eteekend en zullende in 't Koper gebragt werden door J. Arends. De Teekening is nog 8 Dagen, bij gemelde Abrahams te zien. Bij den zeiven zijn ook nog eenig'e Plaaten te bekomen van de Werf der Oost Indische Compagnie te Middelburg mede door gemelde Arends g'eteekend en gegraveerd." Helaas werden hier geen prijzen vermeld. De prenten zijn in eerste instantie, hoewel zij hetzelfde formaat en een onderschrift in het Nederlands en Frans heb ben, niet paarsgewijs verkocht. In de loop van de jaren zeventig vatte Arends het plan op om een boek met daarin een prenten- verzameling gezichten van Walcheren met een korte beschrijving uit te geven. Een ambitieus plan waarvan in de Middelburgsche Courant van o.a. 24 oktober en 18 november 1780 melding werd gemaakt. "Bij de voornaamste Boekverkoopers in Nederland, is te zien een fraaije gegraveerde Kunst plaat, verbeeldende een Gezicht van een Buiten plaats in Walcheren, waar bij gevoegd is, een blaadje met de beschrijving van de plaats. Die nende het een en ander tot eene proeve van een Prentwerk, onder den tytel van het Arkadisch Wal cheren. Op welk Prentwerk bij Willem en Johannes Abrahams Boekverkoopers te Middelburg en alom kan ingetekent worden op zeer aannemelyke voor waarden." In de prospectus bij de boekverkopers te verkrijgen stond dat het ging om een verzameling "heerlijk uitgevoerde Kunstplaaten, Verbeeldende de schoonste Gezichten van het bekoorlyke Eiland Walcheren, doch meest van buytenplaatsen, naar het leven geteekend door J. Arends, en door de beste Graveurs van Europa, sierlyk in het koper te brengen.'M Om de intekenaars een beeld te geven had Arends een gezicht op Sint Jan ten Heere gete kend en in Parijs laten graveren door de heren Née en Masquellié. De intekening liep kennelijk niet vlot. Eind december 1780 werd dezelfde advertentie weer geplaatst, plus "En om dat verscheide Liefheb beren zwaarig'heid maaken op dit werk in te teke nen, beducht voor deszelfs uitgebreidheid, vermits in het uitgegeeven Plan, het getal der Plaaten niet bepaald is, zo diend tot naricht. Dat hetzelve slechts uit 42 Kunstplaaten zal bestaan, allen door de beste Graveurs op het Schoonste uitgevoerd, en Kleine advertenties 19

Zeeland | 2008 | | pagina 24