Hoogerheydens tekening Twee V.O.C. schepen die de haven van Vlissingen binnenlopen' was in 1781 enige weken bij Hoogerheyden te zien. Men kon bij hem en bij Corbelijn in Vlissingen intekenen op de door Sallieth te vervaardigen gravure naar deze tekening. ZA, ZG, ZI, III 236. verkoper in Middelburg, dat er ingetekend kon worden op vier "konstplaten" naar de tekeningen van Hoogerheyden en gegraveerd door een der voornaamste meesters. De prijs van de vier platen, die genummerd werden bij oplevering, zou 5:6 zijn. Bij de intekening werd geen geld gevraagd maar wie het eerst intekende, kreeg de eerste druk ken. De eerste twee tekeningen zouden veertien dagen bij Abrahams te zien zijn. Wat er gebeurd is, is onduidelijk, maar Abrahams adverteerde veertien dagen later dat de uitvoering onder zijn leiding niet doorging. In december 1779 adverteerde de boekverkoper Pieter Gillissen te Middelburg dat er ingetekend kon worden op vier kunstplaten die mettertijd met een kort relaas zouden worden uitgegeven van het vergaan van De Woestcluyn getekend door Hooger heyden en in 't koper gebracht door de "konstgra- veerder A. Folkke onder het Opzig't van den beroemde J. Punt".7 Een jaar later adverteerde Gil lissen dat de intekenaren tegen contante betaling de vier "uitmuntende konstplaaten verbeeldende het blijven van het OIC schip Woestduyn" met een verslag van de gebeurtenissen konden ophalen.8 De prenten waren ook in fraaie lijsten met glas te ver krijgen tegen een redelijke prijs. Een voorbeeld hiervan hing bij de boekverkoper. Voor degenen die niet ingetekend hadden, waren nog enkele series te verkrijgen voor 7:10 en proefdrukken a 8:10. Enige dagen later moest Gillissen al melden dat de verkoop van de lijsten met platen zo goed liep dat de lijsten uitverkocht waren maar "voor de Heeren Inteekenaren voor de zeiven prys dezelfde zoort van Lysten en Glaazen te leveren zo dra die wederom gemaakt zijn. Geen Exemplaaren worden voor echt erkent, dan die door de uitgeevers eigen handig getekend zijn. Geen Exemplaaren worden zonder bericht afgeleverd nog verkogt. Voor die niet hebben ingeteekend zijn eenig'e stellen Plaaten te bekomen vanaf/ 7:10 met bericht."5 Begin vol gend jaar maakte Gillissen bekend dat hij vanwege de resolutie van 3 december 1585 en 6 februari 1773 geen gesneden glazen in lijsten mocht verko pen. Dit was alleen toegestaan aan leden van het Sint Lucasgilde. Indien hij nog lijsten zou verko pen, werd het verkochte verbeurdverklaard en kreeg hij een boete van 10 schellingen Vlaams.'" Uit de advertentie die Engel Hoogerheyden, "mr. schilder uit de Pijpstraat te Middelburg", een paar weken later plaatste, kan worden opgemaakt dat hij Kleine advertenties 21

Zeeland | 2008 | | pagina 26