Aanwinsten ruilverkeer G.G. Trimpe Burger-Mekking Holland, Historisch Tijdschrift (2007, 3) is een themanummer, gewijd aan nieuwe gemeenschap pen. Een beperkt aantal gemeenschappen wordt op verschillende tijdstippen onder verschillende omstandigheden onderzocht. Het gaat dan om groepen mensen die zich voor de uitdaging zien gesteld samen actie te ondernemen of nieuwe vor men van samenleven te vinden. De historicus hoopt dat in die gevallen de ware aard van de mens en zijn sociale omgeving naar voren komt. In dit nummer wordt eerst onderzocht wat de burgers van Den Briel en Haarlem in de Late Middeleeuwen tot collectieve actie bracht (auteur P.C.M. Hoppen brouwers). Daarna komt een onderzoek naar de manier waarop immigranten uit de Zuidelijke Nederlanden en Frankrijk hun plaats zochten in Leidse buurtgemeenschappen in de 17de eeuw (K. Walle). Vervolgens vinden we van auteur A. Nobel een sterk voorbeeld van een samenleving onder druk na de inpoldering in het dorp Numans- dorp, gevolgd door de beschrijving van de nieuwe gemeenschap van de Wieringermeer door J. van Woensel. Als Moordrecht een Molukse woonwijk krijgt, komt volgens J. Verdoold de bevolking van het christelijke dorp flink onder druk te staan. Als laatste bijdrage wordt de ontstaansgeschiedenis van de Bijlmer onderzocht (C. Quispel). In Traditie (2007, 3) schenkt A. van der Zeijden aandacht aan kinderfolklore op prentbriefkaarten: de feestelijkheden rond Palmpasen, Sint Maarten, Sint Nicolaas, Driekoningen en Rommelpot worden nog alle gevierd. Moderne heksen - tegenwoordig Wicca genoemd - blijken veelvuldig in de open baarheid te treden, en of het spreekwoord 'rood haar en elzenhout zijn niet op goede grond gebouwd' op vooroordelen of op waarheid berust, komen we te weten van auteur P. de Boer. Verder artikeltjes over sinterklaassurprises, de geschiedenis van ons behang en over de vraag hoe je heilig kunt worden in de rooms-katholieke kerk. De Maasgouw, Tijdschrift voor Limburgse geschie denis en oudheidkunde (2007, 4) biedt het artikel 'Op zoek naar de heilige Plechelmus', van J. Oude Nijhuis. Plechelmus was een monnik die in de achtste eeuw het Kanaal overstak om als missiona ris te gaan preken langs de oostgrens van ons land. Veel meer concrete gegevens bevat zijn levensbe schrijving niet. De kerk in Oldenzaal draagt zijn naam en de kerk in Sint-Odiliënberg is gewijd aan Wiro, Plechelmus en Otger. In deze bijdrage wordt geprobeerd na te gaan waar en wanneer Plechel mus heeft gepreekt, waar hij vandaan kwam en wat de gevolgen zijn geweest van zijn missie. Over de genoemde kerk in Sint-Odiliënberg gaat het artikel van F. Theuws, waarin de resultaten van het archeologisch onderzoek in de jaren 1949 en 1950 worden besproken. Tic, tijdschrift voor industriële cultuur (2007, 4), biedt in een apart nummer een Bibliografie Indus triële Archeologie en Industrieel Erfgoed in België. Daarnaast krijgen we een feestnummer in handen, omdat Tic voor de honderdste keer van de persen is gerold. Drie specialisten voeren het woord over diverse aspecten van de conservenindustrie in Bel gië tussen 1800 en 1980. We maken kennis met de uitvinder van het eerste blik, de opkomst van de kunstmest en een bekend sierteler uit Gent, Emile De Cock. In 'Britse innovaties, van stoomlocomotief tot Manchestergebouw' maakt de lezer aan de hand van vijftien thema's kennis met de suprematie van de Britten op het vlak van techniek en industrie in de periode van de eerste industriële revolutie. En wist u dat spinnendraad vijf maal sterker is dan staal? Ook dat soort wetenswaardigheden komt in Tic aan de orde. De Annalen van de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas (2007, deel 110) opent met het artikel 'De abdij Roosenberg in Waasmunster en haar Slaper' door H. Rottier. In 1548 begon Jacob Wittock, priester te Sint-Niklaas, in opdracht van de abdis van Roosenberg met het opstellen van de 'Slaepere', later kortweg 'Slaper' genoemd. De titel duidt op een boek dat niet tel kens bijgewerkt hoeft te worden, maar dat kan blij ven rusten of slapen. Het omvangrijke, kostbare 24 Aanwinsten

Zeeland | 2008 | | pagina 29