vooral om godsdienstige redenen zijn evolutie theorie verwierpen. Ondanks deze controverse benoemde de Koninklijke Academie van Wetenschappen Darwin in 1872 tot lid en als tweede Nederlands geleerd genootschap volgde het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Op 30 januari 1877 vergaderde de Commissie ex Art. 27. Onder de namen van de voorgestelden woonachtig buiten Nederland bevond zich die van Charles Darwin. Hij werd met 10 stemmen voor en 0 tegen als lid acceptabel geacht. De ledenvergadering benoemde hem ver volgens - conform het voorstel van de commissie - tot lid. Naar aanleiding van dit besluit schreef de secretaris mr. G.N. de Stoppelaar op 14 april 1877 de volgende brief: "To Dr Charles Darwin Esq. Down (County Kent) Most honoured Sir, In the name of the Executive direction of the Scientific Society of Zealand I have the honour to inform you that in our last general meeting you have been nominated member of our Society. We beg leave to offer you this membership as a plain and sincere homage of your invaluable deserts on the scientific dominion. The Statutes of our Society - a copy of which I have the honour of inclosing, - do not prescribe to the foreign members any obligation in form of the Society. We only beg to recommend our library in their kind remembrance, in case they might publish any new work. Permit me, in conclusion, to state that we shall be very glad at being honoured with any reply signifying that the membership of our Society is accepted by you. I am, most honoured Sir, Yours most respectfully, G.N. de Stoppelaar, Secretary" Darwin accepteerde de benoeming per omgaande en schreef eigenhandig op 17 april 1877: Down, Beckenham, Kent "Sir, I hope that you will be so good as to convey to the Scientific Society of Zeeland my sincere thanks for the honour which they have done me in electing me a member. With my best wishes for the welfare of your Society, 1 beg leave to remain, Sir, Yours faithfully obliged Charles Darwin" Een week later kwam er een getypte (de eerste typemachine werd in 1873 door Remington ver vaardigd!) brief van Darwins zoon Francis, die bij afwezigheid van zijn vader de ontvangst van het lidmaatschapsdiploma bevestigde. Dat Darwin werkelijk als lid werd beschouwd, blijkt uit het feit dat hij in de Naamlijst van Direc teuren en Leden 1874/1879 als lid sinds 1877 wordt vermeld. Charles Darwin stierf op 19 april 1882 en was dus vijfjaar lid. In het Verslag van het verhandelde in de Algemene Vergadering 1880-1884 wordt (p. 43) dr. Ch. Darwin genoemd in de lijst met namen van leden die "uit ons midden door den dood zijn weggenomen". Het genootschap beschouwde het dus als een grote eer om een gerenommeerd geleerde als Dar win als lid te kunnen inschrijven. Dat verhoogde het aanzien van de organisatie, maar verder heeft het genootschap er niet veel aan gehad. Zo is het verzoek van de secretaris om de bibliotheek van het Genootschap te gedenken bij het uitkomen van nieuwe boeken, door Darwin niet gehonoreerd. In de catalogus van de bibliotheek uit die periode staat geen enkel werk van zijn hand. Overigens heeft ook Darwin zelf niet erg gepro fiteerd van zijn lidmaatschap. Waarschijnlijk was voor hem alleen al het feit dat hij zich - naast zijn lidmaatschap van tiental- Genootschapszaken 27

Zeeland | 2008 | | pagina 32