Boekbesprekingen HL 17.1 Geene, P.A., J.A. Goedbloed ft C. Jacobusse (editors). Libellen in Zeeland. Libellenfauna van 1889-2006. Fauna Zeelandica. Uitgave van de Vlinder- en Libellenwerk- groep Zeeland en Stichting Het Zeeuwse Landschap, 2007. 208 blz. ISBN 978-90-806370-5-4. Gebonden. Prijs: 19,90, voor leden 15. Libellen behoren vanwege hun grootte en hun niet zelden prachtige tekening tot de aaibare groepen van het insektenrijk. Ondanks dat was de kennis zo summier dat velen geen idee hadden van de soor tenrijkdom in de provincie Zeeland. Daar heeft deze uitgave op overtuigende wijze een eind aan gemaakt. In Zeeland zijn in de periode 1887-2006 46 (van de ca. 70 Nederlandse) soorten gezien, waarbij bijna 18.000 waarnemingen geregistreerd werden met in totaal 250.000 exemplaren. Daarom kan deze zeer verzorgde uitgave met recht een mijlpaal in de libellenstudie van de provincie wor den genoemd. Deze uitgave draagt daarmee echter ook bij aan een beter overzicht van deze groep in Nederland en België, waardoor ze ook landelijk en internationaal van betekenis is. Landsgrenzen zijn immers mensenwerk en doen er niet toe als het gaat om de faunistische veranderingen van deze tijd in kaart te brengen onder invloed van de toenemende wereldhandel in planten, klimaats verandering en lokaal menselijke ingrepen. Ook de doelstelling die de auteurs zichzelf hebben gesteld om binnen tien jaar weer een overzicht op te stel len, is belangrijk. Meten is weten en door deze manier van monitoren worden trends waarneem baar. De snelheid waarmee dit overzicht tot stand kwam wekt enige verbazing: het project begon in 2003 en in driejaar tijd begon een gerichte zoektocht. Er werden van nog eens 360 andere kilometerhokken (van de 2000 vierkante kilometers die de provincie telt) gegevens verzameld. In die driejaar werden gegevens van 67.908 exemplaren in de hele pro vincie erbij verzameld. Zoiets kan alleen met de hulp, de steun en het enthousiasme van vrijwil ligers, of beter gezegd: onbezoldigde amateur entomologen. Aan de tekst hebben behalve de drie eindredacteuren dan ook een rijtje anderen bijge dragen: L. Calle, R. Geene, R.J. Goossens en H. Wagenaar. Het boek is fraai vormgegeven en bijzonder rijk geïllustreerd. De eerste drie hoofdstukken vormen als het ware een inleiding op het vierde, waarin bijzonderheden over elke soort worden beschreven. Het eerste hoofdstuk geeft een informatief over zicht van de leefwijze van libellen en waterjuffers. Het tweede hoofdstuk behandelt de literatuur over Zeeuwse libellen, te beginnen met het overzicht uit 1889 van Alberda in het Tijdschrift voor Entomolo gie tot en met het rapport uit 1997 van Lucien Calle dat een overzicht geeft van de fauna van Zeeuws-Vlaanderen. De activiteiten van de vlinder en libellenwerkgroep Zeeland in de periode 1998- 2006 worden gememoreerd, en veranderingen in de fauna van de Manteling van Walcheren. De geste gen inspanningen laten zich vertalen in de drie kaartjes van Zeeland met daarin per periode het aantal onderzochte kilometerhokken. De oude gegevens tot en met 1980 vallen in het niet bij de later verzamelde gegevens. Rond 1965 waren er in Zeeland slechts zo'n tien soorten bekend! Daarom dacht men vroeger dat er nauwelijks libellen in de provincie te vinden waren. Maar ja, als je niet zoekt kun je ook niets vinden. Bovendien is gedu rende de laatste twee decennia een aantal goede publicaties en veldgidsen verschenen die meehel pen bij de herkenning van soorten in het veld. Het derde hoofdstuk behandelt de ecologie en geeft een overzicht van gebieden met een rijke libellenfauna en aanbevelingen voor het beheer. De kern van het boek wordt gevormd door de soortbespreking in het vierde hoofdstuk, waarin van elke soort een of meerdere goed herkenbare opnamen zijn opgenomen in hun natuurlijke habi tat. Uit een histogram van het aantal dieren per week is in één oogopslag duidelijk wat de eerste en de laatste verschijningsdatum van de adult is, wat de lengte is van de vliegperiode en rond welke datum de meeste adulten te verwachten zijn. Daar naast is een verspreidingskaartje opgenomen met voor elk kilometerhok de abundantie (vegetatie- Boekbesprekingen 29

Zeeland | 2008 | | pagina 34