Jan de Jonge, Zijn levensavond zal niet donker zijn. 85 jaar landarbeidersvereniging 'Noord-Beveland'. De Landarbeiderswet. Heemkundige Kring De Bevelan- den, Goes 2007. 115 pag. geb., geïll. ISBN 978-90-70298-25-8. "Nadat in 1918 de Landarbeiderswet was aangenomen Zijn op Noord-Beveland enkele mensen bij elkaar gekomen. Die hebben toen een vereniging opgericht. En daarover gaat nu dit gedicht. De vereniging telde toen maar elf leden. Dat is minder dan de 38 leden van heden. De oprichtingsdatum was 1921 - de 22ste maart. Uit die tijd zijn nog enkele papieren bewaard. Ook kan men veel in de notulen lezen; Daaruit blijkt dat op 3 september de koninklijke goedkeuring werd verkregen." Bovenstaande regels vormen het eerste couplet van het gedicht dat bestuurslid Steven Dees in 1981 maakte ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van de landarbeidersvereniging 'Noord-Beveland'. De 'Vereniging ter bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbeiders Noord-Beveland', zoals de vereniging officieel heette, was een uitvloeisel van de Landarbeiderswet uit 1918 die landarbeiders de mogelijkheid bood om, met steun van de regering, een stuk land met woning in eigendom, of los land in pacht te ver krijgen. De wet, die tot 1965 van kracht bleef, was gericht op een verbetering van de leefomstandig heden van de vele landarbeiders die er toen nog" in Nederland waren. Zo kon de landarbeider zijn loon aanvullen en een voedselvoorraad voor de winter maanden opbouwen. Bovendien was de wet in zekere zin een levensverzekering voor de arbeider: als deze door ouderdom of ziekte niet meer in staat was in loondienst te werken, kon hij altijd nog terugvallen op de vruchten van de eigen arbeid. Maar het was zeker niet alleen medeleven met deze zwaar onderbetaalde en eeuwenlang uitge buite klasse, die de wetgever tot actie had aange zet. Minstens even belangrijk was de angst voor het uitbreken van een socialistische opstand. De Russische Revolutie lag in 1918 nog vers in het geheugen en ook in Duitsland dreigden geweldda dige omwentelingen. De autoriteiten van toen waren zich ervan bewust dat het in alle gevallen de armoede was die ten grondslag' lag aan de revoluti onaire woelingen. Verbetering van de leefomstan digheden waarin de armen leefden, werd dan ook als de beste remedie tegen een dreigende revolutie gezien. Dat deze laatste drijfveer geen hersenspin sel is van latere historici, bewijzen de woorden van de Staatscommissie die in 1906 een onderzoek naar de landarbeiders had ingesteld. In haar ogen kon door bezitsvorming "een rustige en van revolutio naire woelingen afkeerige arbeidersbevolking wor den geschapen." De ontstaansachtergronden van de Landarbei derswet komen in het tweede en laatste deel van het boek van Jan de Jonge uitgebreid aan de orde. Het eerste deel, grotendeels gebaseerd op de notu lenboeken van het vereniging'bestuur, gaat gede tailleerd in op de geschiedenis van de vereniging en is voor een ieder met belangstelling voor lokale geschiedenis buitengewoon informatief. Zo komen we te weten dat de stoot tot de oprichting van de vereniging niet door landarbeiders werd gegeven, maar door Noord-Bevelandse boeren, zoals Ko Dees en Jan Bom uit Colijnsplaat. Wat hun motieven waren om de schouders onder de vereniging te zet ten is niet altijd even duidelijk. Waren het humani taire motieven? Of was de oprichting van de ver eniging een poging om de landarbeiders op het eiland te houden? Wat hun beweegredenen ook mogen zijn geweest, steun van de boeren was voor het slagen van de vereniging van levensbelang. Tenslotte was ze voor de aankoop van grond aan gewezen op de medewerking van boeren. De eerste aankoop van land vond in 1923 plaats en wel in de Thoornpolder te Wissenkerke. Het ging om een stuk grond van ruim zes hectare, waarmee een voor die tijd kolossaal bedrag van ruim tienduizend gulden was gemoeid. De overheid verstrekte een hypo theek, die binnen 75 jaar moest zijn afgelost. De transactie bleek een schot in de roos. Het aantal aanvragen om grond overtrof ruimschoots het aan- Boekbesprekingen 33

Zeeland | 2008 | | pagina 38