bod, met als gevolg dat de vereniging al snel op zoek moest gaan naar nieuwe grond. En met suc ces: reeds in 1925 beschikte de vereniging over bijna twintig hectare grond, die in 76 percelen was verdeeld. Behalve deze successen besteedt de auteur ook aandacht aan de problemen waarmee de vereniging in haar langdurig bestaan te maken kreeg. Zo moest het bestuur regelmatig in actie komen tegen pachters die hun land illegaal hadden onderver huurd. Hiernaast moest de vereniging geregeld optreden tegen mensen die vóór de Tweede Wereld oorlog als landarbeider een stuk grond hadden gepacht maar die na de oorlog een ander beroep uitoefenden. In 1956 kwam het zelfs tot een con frontatie, toen enkele pachters die niet langer als landarbeiders stonden geregistreerd van hun grond werden gezet. De vereniging besefte als geen ander dat dit soort conflicten niet meer waren dan veredelde achterhoedegevechten. Door de mechanisatie in de landbouw en de industrialisatie nam het aantal landarbeiders immers flink af en dat was te merken aan het aantal leden van de vereniging. Telde ze in 1924 189 leden, in 1970 was dit aantal gedaald tot 61. Wie echter denkt dat de vereniging in de laatste decennia van de vorige eeuw op sterven na dood was, komt bedrogen uit. Het bestuur van de vereni ging zag anno 2006 de toekomst zelfs vol vertrou wen tegemoet: "Er blijft nog steeds voldoende belangstelling om te pachten. We krijgen er zelfs nog wel eens een nieuw lid bij, de jongste is amper twintig jaar oud. Veel pachters zijn nog jong, dus het verloop zal voorlopig wel meevallen." Dat de leden niet langer landarbeiders zijn, vond het bestuur geen enkel bezwaar. En dat de intrekking van de Landarbeiderswet de vereniging in feite overbodig heeft gemaakt, werd in alle toonaarden ontkend. Het is hier niet op zijn plaats een samenvatting te schrijven van De Jong'e's boek. Voor wie de geschiedenis van de Noord-Bevelandse landarbei dersvereniging tot in alle details wil kennen, is het boek, en zeker het eerste deel, een aanrader. Het is een mooi verzorgd, rijk geïllustreerd werk gewor den, steunend op onderzoek van schriftelijke bron nen en interviews met rechtstreeks betrokkenen. De Jonge heeft een fraai gedenkboek geschreven voor een vereniging die met enige trots kan terugkijken op haar verleden, tevreden constaterend dat zij misschien wel de laatste landarbeidersvereniging in Nederland is. Albert L. Kort 34 Boekbesprekingen

Zeeland | 2008 | | pagina 39