Signaleringen Ill' Johan Derksen en Matty Verkamman (red.), Willem van Hanegem, Kats/Rotterdam, Uitgeverij De Buitenspelers 2007, 519 pp. 59,-, ISBN 978-90-71359-03-3. Dat is schrikken. Een boek over een voetballer in Zeeland. Toch wordt het hier gesignaleerd, omdat de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg deze uitgave kennelijk belangrijk genoeg acht om die te plaatsen in de kast 'Aanwinsten Zeeland'. Waarop zou die keuze zijn gebaseerd? Betaald voetbal heeft in Zee land nooit een poot aan de grond gekregen. In de jaren tachtig van de vorige eeuw eindigde VC Vlis- singen zijn eerste seizoen als laatste in de Eerste Divisie. Diezelfde plaats behaalde het elftal een jaar later onder de naam FC Zeeland, waarna de club ophield te bestaan. Van Hanegem is de bekendste uit Zeeland afkomstige (ex-)voetballer. Hij woonde het eerste jaar van zijn leven in Breskens. Voila, de Zeeuwse connectie! En binnenkort opent in Middelburg een voetbalmuseum, waarvan medesamensteller van het boek Matty Verkamman de grote promotor is. Verkamman en zijn mede-auteurs verzamelden veel feiten en feitjes en stopten het groot-formaat boek vol met (kleuren)foto's. Al in een van de eerste zinnen krijgt de hoofd persoon de kwalificatie 'volksheld' toegevoegd. De vader van die volksheld kwam in de Tweede Wereldoorlog om, toen hij bij het bombardement van Breskens een kind redde, wat in een van de eerste hoofdstukken wordt beschreven. Zo'n held verdient pas een boek. Daarmee overigens niets ten nadele van voeljebal als volkssport. Diverse auteurs, Slikspetters. 32Zeeuwse verhaelen vanachter dunen en dieken en vijf oude volksgedichten, Ellewoutsdijk, Stichting 't kerkje van Ellesdiek/ Vertelkring Midden-Zeeland 2007, 96 pp., ISBN/EAN 978-90-808103-4-1. De vertelkring Midden-Zeeland trad voor de eerste keer op in november 2002. Sindsdien zijn drie boekjes verschenen met hun verhalen. Momenteel bestaat de groep uit negen personen, van wie er acht in eigen dialect verhalen vertellen en schrij ven. Die gaan over "het leven van alledag, toen en nu, gevoelig, met humor, soms vol fantasie, dan weer met een zekere historische waarde". Met deze en andere uitgaven hoopt de kring "een kleine bij drage te leveren aan het in stand houden van het dialect". Aangezien de scribenten steeds andere accenten in hun dialect(en) gebruiken en evenmin een eenduidige schrijfwijze hanteren, lijkt dit boekje maar voor een beperkte groep lezers interes sant, althans begrijpelijk, 't Is wriid. Geen wereld schokkende publicatie, maar een leuke bijdrage aan de instandhouding van (varianten van) het Zeeuws. "Varianten van", want 'het' Zeeuws bestaat niet, stellen de samenstellers terecht in hun inleiding. Daarover elders in dit blad meer. Signaleringen 35

Zeeland | 2008 | | pagina 40