Jan Zwemer, We zitten hier geheid. Zeehospitium en revalidatieinrichting Zonneveld 1909-1994, Middel burg, den Boer/ de Ruiter 2007, 240 pp. 19,90, ISBN 978-90-74576-88-8. Zonneveld werd in 1909 aan de duinrand op Wal cheren gesticht als kindersanatorium. Tussen 1960 en 1994 was het een revalidatiekliniek voor kinde ren en jongeren met voornamelijk bewegingsstoor nissen. Bijzonder is dat Zonneveld lange tijd een privé-instelling was, die pas in de jaren vijftig structureel rijkssubsidie accepteerde. De bekende auteur Jan Zwemer vertelt in dit rijk geïllustreerde boek de geschiedenis van deze bijzondere instel ling, waar generaties kinderen een groot deel van hun jeugd doorbrachten. In 1994 verhuisden reva lidatie, school en woonvorm naar Goes, waarop Zonneveld werd opgeheven. 'We zitten hier geheid' is een zin uit het Zonneveld-lied. Pauline van Lynden, Donkere Palissaden, Doorn, Stichting Visual Legacy 2007, 300 pp., 45,-, ISBN 978-90-811850-1-1. Paalhoofden en paalrijen beschermen al ruim vijf eeuwen de Noordzeekust van Walcheren. De dichter Jan Prins muntte de beschrijving 'donkere palissa den'. Voor een duidelijke beschrijving van het ver schil tussen 'hoofden' en 'rijen' verwijs ik u naar het boek. De hoofdfunctie van de vloedkeringen is om stromingen en zandtransporten te beïnvloeden in een door de mens gewenste richting. Daarnaast vertegenwoordigen ze in de loop der jaren steeds meer een grote cultuurhistorische waarde. Deze uit de inleiding van het boek 'geleende' formuleringen klinken misschien wat plechtstatig, maar daar moet de potentiële lezer zich zeker niet door laten afschrikken. De verder toegankelijke teksten die dit boek van fotografe Pauline van Lynden toelichten, zijn een zinvolle aanvulling op de vele prachtige (kleur- en zwart-wit) foto's: de lezer ruikt bijna het aan de palen aangekoekte wier. Kortom, een prachtboek, dat ook in een Engelse editie verscheen onder de titel A resistible farce - when man meets the sea. Uit commercieel oogpunt ware een Duitse editie te overwegen. Helaas heeft de Duitse taal geen equivalent voor paalhoofd. 'Wellenbrecher' (golfbreker) komt nog het dichtst in de buurt. Das Wunder der Walcherische Wellenbrecher dan maar? Eric-Jan Weterings

Zeeland | 2008 | | pagina 41