Ontpolderen eeland 17.1 Dit woord valt in deze editie van dit blad voor de eerste en de laatste keer. Reeds lang woedt de dis cussie over de vraag of de Hedwigepolder en het Zwin moeten worden 'teruggegeven aan de natuur', zoals veel politici en andere belanghebbenden het in hun dieventaaltje formuleren. Een belangrijke rol in het debat spelen de Scheldeverdragen. Voor malig Scheldeloods Doeke Roos onderzocht de geschiedenis van die overeenkomsten, zonder daarin het in de aanhef van dit stukje genoemde begrip ook maar een keer te noemen. Daarmee past zijn verhandeling prima in de formule van dit blad: informatie bieden over Zee land op een wetenschappelijk verantwoorde wijze, zonder de actualiteit uit het oog te verliezen. Die actualiteit mag echter geen alibi zijn om stelling te nemen in actuele discussies. Roos verklaart in zijn bijdrage dat hij hoopt daarmee 'Nederlanders en Belgen nader tot elkaar te brengen'. Voor een wetenschapper die de polemiek doorgaans niet schuwt, is dat een opmerkelijke mededeling'. De lezer oordele zelf in hoeverre Roos die stelling waarmaakt. Ook taalkundige Veronique de Tier schurkt met haar bijdrage over de Zeeuwse Klapbank tegen de actualiteit aan. Nog tot het einde van dit kalender jaar reist deze expositie door Zeeland. Het artikel gaat in op het hoe-en-waarom van deze 'Zeeuwse- dialectenexpositie'. Aanvankelijk stond deze bij drage gepland voor het laatste nummer van vorig jaar. Omdat daarin een groot stuk verscheen van lexicoloog Piet van Sterkenburg over de verschij ning van het Zeeuws Etymologisch Woordenboek leek het de redactie beter om de bijdrage van De Tier een nummer op te schuiven. Uit reacties van lezers blijkt dat ze liever een blad onder ogen krijgen met verschillende onderwerpen, dan een periodiek waarin een onderwerp domineert. Over reacties van lezers gesproken. Het katern met gedichten van Emma Burns en vormgeefster Femke Gerestein in het vorige nummer leverde het nodige commentaar op. Van 'prachtig' tot 'ik snap het niet'. Helaas stelde geen van de respondenten er prijs op zijn of haar reactie in dit blad te zien afge drukt. Zeeuwen bin kennelijk nog steeds stug. De door lezers gewenste variatie krijgt mede gestalte in de rubrieken 'ruilverkeer', 'recensies' en 'genootschapszaken'. In laatstgenoemde rubriek deze keer geen actuele zaken, maar een terugblik. Het 'Zeeuwsch Genootschap' was ooit een door Middelburgse notabelen gedomineerd gezelschap, waarvan iemand pas na een strenge ballotage lid kon worden. Eertijds - en nog immer - bekende figuren als wetenschapper Charles Darwin en literator Louis Couperus stonden op de ledenlijst. Darwin voelde zich vereerd te worden gevraagd, maar Couperus had bij nader inzien bedenkingen. Bijdragen van Jan de la Hayze en ondergetekende geven een indruk van de manier waarop eertijdse Zeeuwse notabelen omsprongen met hun prominente leden. De variatie aan onderwerpen blijkt verder uit de besproken boeken. Over libellen in Zeeland, buitgemaakte brieven uit Engelse archieven van bemanningen van de vloot van Vlissinger Michiel de Ruyter en de rol van landarbeiders op Noord- Beveland in de vorige eeuw. En in de 'signaleringen' wordt hard gevloekt in de Zeeuwse wetenschappelijke kerk. In die rubriek staat een (korte) bijdrage over de in Breskens geboren voetballer Willem van Haneg'em. Een boek over een voetballer in Zeeland1 Het moet niet gekker worden. Woedende of instem mende reacties ziet de redactie gaarne tegemoet. Eric-Jan Wetering's Voorwoord 1

Zeeland | 2008 | | pagina 6