Gravure door Jan Arends naar zijn tekening van de Admiraliteitswerf te Vlissingen. Om de intekening op de gravure te stimuleren was de tekening in 1779 te bezichtigen bij de boekverkoper Johannes Abrahamse te Middelburg. ZA, ZG, Z.I., II 1290. ieder Plaat volgens het Plan a 1:6. Zoo dat dit fraaye Werk, aan de Inteekenaren in 't geheel niet hooger dan 54:12 zal komen te staan, zonder iets daar van vooraf te betaalen."5 Met deze advertentie is eindelijk een antwoord gegeven op de vraag hoeveel platen het Arkadisch Walcheren zou bevat ten. Tot een uitvoering van het boek is het niet gekomen. Engel Hoogerheyden (1740-1807) Engel Hoogerheyden is in Middelburg geboren en ging al jong naar zee.'1 Hij trad in 1757 in dienst van het Admiraliteitscollege. Waarschijnlijk omdat het beter verdiende, vertrok hij in 1758 in dienst van de VOC naar Batavia. Tijdens deze reis kreeg Hoogerheyden een ongeluk, waardoor bij aankomst in de Oost een van zijn benen afgezet moest wor den. In 1761 was hij weer terug in Middelburg. Na enige jaren van de liefdadigheid geleefd te hebben, kreeg hij in 1766 weer een baan bij de VOC-kamer Zeeland als oppasser van de bierkelder. Tevens werd hij door Daniël Radermacher aangesteld als zijn equipagemeester. Waar en hoe Hoogerheyden leerde schilderen is niet bekend. Zijn vroegst bekende werk dateert uit 1772. Van Hoogerheyden zijn alleen maritieme werken bekend. Hij maakte geregeld tekeningen en schilderijen van actuele gebeurtenissen op zee. Zo maakte hij van het ver gaan van het VOC-schip De Woestduyn in de Scheldemonding ter hoogte van Westkapelle vier tekeningen: 1. Het vastzeilen op 24 juli 1779; 2. Het kappen van tuig en masten; 3. Het aan stuk ken slaan van het schip; 4. Het redden van het scheepsvolk van de wrakken op 25 juli 1779. Op 16 oktober adverteerde Johannes Abrahams, boek- 20 Kleine advertenties

Zeeland | 2008 | | pagina 25