boek was in 1557 pas klaar en heeft vooral beteke nis als bron voor genealogisch onderzoek in het Land van Waas en het aangrenzende Zeeuws- Vlaanderen. R. van Elslande schreef'Het Land van Waas in relatie tot de laatgotische Gentse kunst'. Het onder zoek naar die relatie resulteerde onder andere in het uit de vergetelheid halen van drie onbekende maar belangrijke kunstenaars: Pieter van Bcervelt, Lieven de Witte en Elooi Horenbaut. C. vander Straeten behandelt de boterrellen van 1787 te Sint-Niklaas. Over 'De loge L'Aménité te Sint-Niklaas (1817-1844)' gaat het stuk van E. Warmenbol. Er is veel interesse in de geschiedenis van de Vrijmetselarij, waartoe de stichting' van het Belgisch Museum van de vrijmetselarij in 1985 flink heeft bijgedragen. In dit stuk worden de schil deringen besproken uit de lokalen van de Sint- Niklase loge L'Aménité, die een zeldzaam overblijf sel bleken te vormen van de tempels die in België opgericht werden in de tijd van de Grootloge van Bestuur van de Zuidelijke Nederlanden. Verder biedt het jaarboek artikelen over Het Huis Thuysbaert in Lokeren, een notaris- en burge meesterswoning die een museale bestemming kreeg, en een biografie van Jan Nobels 1856- 1923), die een handel in ijzerwaren liet groeien tot een van de grootste bedrijven van Sint-Niklaas: een enorm metaalconstructiebedrijf. De Historische Verein für Steiermark in Graz zond verscheidene Blatter für Heimatkunde. Verder het jaarboek Zeitschrift des Historischen Vereines für Steiermark (2006) met veel archeologische bijdra gen. H. Kurahs schreef 'Herrenhof, Kirche und Rathaus. Ein Beitrag'e zur mittelalterlichen Topo- g'raphie der Stadt Radkersburg'. Er is een stuk over de ontwikkeling en betekenis van namen in Mönichwald, zowel van familienamen, voornamen, bijnamen, maar ook van straatnamen, veldnamen en namen van beroepen en functies ((F. Eiselt). De weergave van een briefwisseling in de jaren 1934 tot 1943 geeft inzicht in de politiek en de houding van Oostenrijkers voor en in de Tweede Wereldoor log en laat zien hoe het leven van alle dag beïn vloed werd door die oorlog (auteur B.A. Reismann). De wederwaardigheden van de U-boot U 373, genaamd de 'Steierische Panther', die tussen 1941 en 1944 twaalf maal tegen de vijand ten strijde trok, worden in een volgend artikel verhaald door F.K. Stanzel.. Een bijzonder aardig boekje is Exlibris 1960-2006. Hierin wordt de exlibrisverzameling' van Karl F. Stock besproken aan de hand van een tentoonstel ling in de Steiermarkische Landesbibliothek: de gebruikte technieken, de voorstellingen en de reden waarom sommige voorstellingen zo goed bij bepaalde mensen pasten. De bibliotheek heeft 3000 stuks in bezit, waarvan Karl Stock er ruim tachtig heeft geschonken. Er zijn illustraties van exlibris- sen van kunstenaars, wetenschappers en politici. De Smithsonian Institution in Washington stuurde een jaarboek 2007: A Chronology of Middle Mis souri Plains Village Sites. Het behelst een veelom vattend en systematisch onderzoek dat zich richt op de verfijning' van de chronologie van een aantal archeologische vindplaatsen langs de rivier Mis souri, waar die stroomt door Zuid-Dakota en zuide lijk Noord-Dakota. Radiokoolstofdateringen van kortlevende mate rialen (zaden, maïs) en verkoolde residu's uit kera mische potten worden bestudeerd en onderzocht, en getoetst aan nieuwere onderzoekstechnieken. Ook Euro-Amerikaanse handelsmaterialen, histori sche documentatie, mondelinge tradities, histori sche taalkunde en craniometrische afstanden wor den benut om tijdgebonden informatie, afkomstig van de keramische ordeningen en radiokoolstofda teringen te interpreteren. Het onderzoek laat zien hoe complex en dyna misch de ontwikkeling van het gebied heeft plaats gevonden. Zo wordt gewezen op invloed van: vroegere bosgebieden, plaatselijk beschikbare hulp bronnen, culturele continuïteiten en discontinuïtei ten, dorpsconsolidaties of juist verspreiding van bevolkingsconcentraties, oorlogvoering, de bloot stelling aan epidemische ziekten en Euro-Ameri kaanse handel. Aanwinsten 25

Zeeland | 2008 | | pagina 30