gpEBEHEB Een negentiende-eeuwse Zeeuwse dorpspredikant. C.F. Zeeman, dominee te Zonnemaire van 1862-1904 L.M. Verseput Het is nogal wat als iemand meer dan veertig jaar dominee is op een klein Zeeuws dorp. Dat moet Catharinus Forandinus Zeeman hebben beseft toen hij in 1902 een herdenkingspreek hield ter gele genheid van zijn veertigjarig predikantschap te Zonnemaire op Schouwen-Duiveland. Die veertig jaar zag hij als positief vanwege de continuïteit! Hij wees op "het hoog belang eener gedurende een menschenleven op dezelfde plaats voortgezette prediking des Christendoms in de Ned. Herv. Kerk." Nu was ds. Zeeman niet alleen dorpspredikant, maar ook lid van de Algemene Synode der Her vormde Kerk en secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur in Zeeland. Bekend werd hij ook als schrijver van Nederlandse spreekwoorden, spreekwijzen, benamingen aan de bijbel ontleend (Dordrecht 1876), dat met zilver werd bekroond door de Hollandsche Maatschappij van Kunsten en Wetenschappen. Vanuit Zonne maire sloeg' Zeeman zijn vleugels breed uit en hij was als dorpspredikant een invloedrijk persoon in provinciaal en landelijk kerkverband. Tot zijn bekendheid droeg bij (in later tijd) dat hij een beroemde zoon had: Pieter Zeeman, natuurkundige en Nobelprijswinnaar in 1902. Prof. Zeeman heeft veel brieven van zijn ouders bewaard en ook pre ken van zijn vader, die zich thans in het Zeeman archief in Haarlem bevinden. Daardoor is het mogelijk een indruk te krijgen van het leven en het werk van een negentiende-eeuwse dorpsdominee. Biografische gegevens Op 15 juni 1862 doet C.F. Zeeman zijn intrede als hervormd predikant te Zonnemaire in het oude vijftiende-eeuwse dorpskerkje. Het zou tijdens zijn predikantschap afgebroken worden en in 1868 ver vangen worden door een nieuwe kerk. Catharinus Forandinus Zeeman werd op 2 november 1828 te Numansdorp geboren als zoon van de dorpsarts Pieter Zeeman en Elisabeth Susanna Zoutman. Flij studeerde theologie in Leiden en zijn broer Johannes medicijnen. In Leiden was toentertijd de moderne of vrijzinnige theologie de heersende r* Portret van Catharinus Forandinus Zeeman (1828-1906). Collectie auteur. richting. Zeeman werd aanhanger van deze moda liteit, zoals uit zijn preken zal blijken. In 1854 ging hij als vrijgezel naar zijn eerste gemeente Welsum in Overijssel. En vandaar naar het Zeeuwse Zonne maire in 1862. Hij heeft Willemina Worst leren kennen via haar broer, die medestudent theologie was. In 1861 trouwde hij met haar. Zij was de dochter van ds. Johannes Hubertus Worst, predi kant te Bergen (N.H.) en Christina Elsje Woerman. Begintijd in Zonnemaire Op 15 juni 1862 doet Zeeman dus zijn intrede in Zonnemaire. De tekst van zijn preek is Efeziërs 4:11, "En hij heeft zowel apostelen als profeten Dominee te Zonnemaire 47

Zeeland | 2008 | | pagina 13