worden gereisd. Zo schrijft Zeeman aan zijn zoon in 1884: "Gisteren preekte ik in de voorkerk te Brouwershaven daar deze nu gerestaureerd is en de nadere helft niet. Het beviel mij goed. Na kerktijd dronk ik kopje thee bij van Schelven waar Joh. Verseput die mij reed, uitgespannen was." Pas op 27 april 1900 kwam er een tramlijn op Schouwen- Duiveland, geëxploiteerd door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. In een brief van 24 juni 1900 schrijft mevrouw Zeeman aan Piet: "Iedereen gebruikt nu de tram. Pa ook, naar stad (Zierikzee)." Kerkbouw In februari 1866 besloot de kerkvoogdij van de hervormde gemeente tot afbraak van het oude, uit de vijftiende eeuw daterende kerkgebouw. Blijkens de kerkvoog'dijnotulen was de motivatie: "dat de tegenwoordige staat van het kerkgebouw zeer veel te wenschen overlaat, daarenboven de ramen zeer slecht zijn, terwijl bovendien het inwendige van de kerk moet opgeschilderd worden, de banken te nauw zijn en het hele gebouw te laag, door dikke balken ontsierd wordt, en dat een en ander even min aan de eischen van de goede smaak als aan de behoeften van hoorders en spreker voldoet." De kosten voor een nieuwe kerk zijn 25.000. Op 19 april 1868 wordt de nieuwe kerk in gebruik geno men. Ds. Zeeman houdt een preek, naar men toen zei een leerrede. Tekst Psalm 118:24: "Dit is de feestdag' die de Heer voor ons gemaakt heeft." Hij zegt dat het gebouw "waarlijk deftig en sierlijk is, voor onze behoeften voldoend en eener Gemeente als de onze passend huis van openbare gods verering". In de preek beschrijft Zeeman de nieuwe kerk. "Reeds dadelijk waanneer gij de hoofdingang binnentreedt ziet uw oog op de regt daarover geplaatste predikstoel. Die verkondigt ons hoe wij ons bevinden in een Protestants bedehuis. 0 uitne mend acht ik de zegen dat het mij vergund zal zijn van deze leerstoel tot U te spreken. Met ver nieuwde lust zal ik trachten Uwe denkbeelden te verhelderen. Uw gemoed te verwarmen; met kragt zal ik de dwalingen aantasten, en wat ik voor het wezen des Christendoms houd met grooter duide lijkheid U voor te stellen. Maar ik zal trachten nooit te vergeten wanneer ik op deze verheven kansel sta dat ik bij mijn prediking verheven moet zijn boven al wat laag en veragtelijk is, boven alle aardsche bekrompenheid. Gij van Uw zijde vergeet De in 1867/'68 gebouwde Nederlandse Hervormde kerk van Zonnemaire. Op de achtergrond het voormalige gemeentehuis en de pastorie. Collectie auteur. Dominee te Zonnemaire 49

Zeeland | 2008 | | pagina 15