Oe praet jie? Hans Van de Veide Zeeuwen, Brabanders en Limburgers Jos Swanenberg over hun eigen dialecten Veronique De Tier Martine Schrier Ton van de Wijngaard hebben wij (onderzoekers van de Universiteit Utrecht en de drie streektaalconsulenten en -func tionarissen van Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg) in april 2006 en in april 2007 een internet- enquête gehouden in de drie zuidelijke provincies. Met deze enquête wilden we onderzoeken in welke mate Zeeuwen, Brabanders en Limburgers hun dia lect nog begrijpen, wanneer ze dialect spreken en hoe ze tegenover hun eigen dialecten staan. De drie zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn provincies met grote verschillen: er zijn 0111 te beginnen de verschillen in inwonersaan tal: 2.415.946 in Brabant, 1.131.938 in Limburg en 380.186 in Zeeland (gegevens uit 2007). De drie provincies vertegenwoordigen ook drie verschil lende dialectgebieden. De Brabantse dialecten liggen wellicht het dichtst bij de standaardtaal, de Limburgse zijn er het verst van verwijderd (Hoppenbrouwers Hoppenbrouwers 2001). Vol gens Driessen (2005) gaat het dialectgebruik heel vlug achteruit in Nederland, ook in het zuiden. Dat geldt volgens hem zeker voor Zeeland en Brabant; in Limburg blijft het redelijk stabiel. Hebben we in onze enquête even dramatische cijfers gevonden als Driessen? Of valt het wel nog mee met het dialect in die drie regio's? In dit artikel bespreken we de resultaten van deze internetenquête. We bekijken wat algemene resultaten voor de drie provincies en gaan bij ieder onderdeel wat dieper in op de Zeeuwse situatie. Het onderzoek De dialectenquête die we hebben gebruikt bij dit onderzoek is een aangepaste en uitgebreide versie van een enquête die in 2002 via internet werd afgenomen in Limburg (Belemans 2002) en een internet- en telefonische enquête in Noord-Brabant (Swanenberg 2006). Een van de voordelen van een internetenquête is het gemak om een adaptieve vragenlijst te maken waarbij deelnemers alleen vragen krijgen die voor hen van toepassing zijn. Het lijkt erop dat invullers de enquêtes hierdoor ernstiger opvatten, wat resulteert in een hoger per centage volledig ingevulde enquêtes. Inleiding Dat in grote delen van Nederland nauwelijks nog dialect wordt gesproken, is algemeen bekend. Maar geldt dat voor alle streken, of spreken we dan enkel over de Randstad? In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg is bijvoorbeeld nog geregeld dialect te horen, maar in vergelijking met vijftig jaar geleden worden dialecten natuurlijk door minder mensen en in minder situaties gesproken. Dergelijke bewe ringen zijn echter nauwelijks door grootschalig wetenschappelijk onderzoek onderbouwd. Daarom De voorkant van de folder van de Zeeuwse Dialeetenverenig'ing. Deze vereniging speelt een belangrijke rol in het levend houden van de Zeeuwse 'Taele'. Oe praet jie? 53

Zeeland | 2008 | | pagina 19