Aanwinsten ruilverkeer G.G. Trimpe Burger-Mekking 2008 is het jaar van het Religieus Erfgoed. Heem schut, tijdschrift van de Bond Heemschut, de ver eniging van cultuurmonumenten in Nederland, besteedt in het februarinummer 2008 veel aandacht aan het onderhoud van dergelijke monumenten, aan gebruik en hergebruik. P. Arp belicht de res tauratie van de 700 jaar oude dominikaner kerk in het centrum van Maastricht. De keten Selexyz heeft in de kerk een prachtige boekwinkel gerealiseerd, zonder de kerkruimte te verdoezelen. P. Terwen behandelt in zijn artikel de zeven- tiende-eeuwse steen- en beeldhouwer Pieter Adriaansz. 't Hooft, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het graf monument van luitenant-admiraal Piet Heyn in de Oude Kerk in Delft. De eerder gepubliceerde bronnen over 't Hooft worden in deze studie besproken. Westerheem, het tijdschrift voor de Nederlandse archeologie (februari 2008), heeft een speciaal nummer uitgegeven: DNA en archeologie. Naast de reguliere nummers wil de redactie van Westerheem ook uitgaven gaan produceren over een aanspre kend onderwerp, en dit DNA-nummer is daarvan de eerste. Steeds vaker lezen we over DNA-onder- zoek in verband met geschiedenis en archeologie, en er zijn al spectaculaire resultaten geboekt in Nederland en België. Het oud-DNA-onderzoek spreekt de mensen aan en zo kunnen we nieuwe groepen in de samenleving betrekken bij ons verle den. Naast menselijk DNA kan het onderzoek van dieren en planten ons veel vertellen over migraties van mens en dier; de mogelijkheden lijken onein dig. In het reguliere nummer van Westerheem (februari 2008) laat A. Kropff ons aan de hand van muntvondsten uit de Romeinse tijd weten dat het militaire belang van Forum Hadriani groter is dan tot nu toe werd verondersteld. M. Rijkelijkhuizen schrijft over dobbelstenen uit de 14de tot de 19de eeuw. Uit een met lood verzwaard exemplaar zien we dat er in alle tijden al vals gespeeld werd. Dat valsspelen werd wel streng aangepakt, maar bleek een niet uit te roeien kwaad te zijn. De Kroniek Historisch Genootschap Roterodamum (maart 2008) is vrijwel geheel gewijd aan Feyen- oord, de club van rood en wit, die in 2008 een eeuw oud is. Oorspronkelijk heette de club Feijen- oord, naar de wijk waar ze was gevestigd, maar ruim dertig jaar geleden wilde men internationaal wat meer aanspreken en verving men daarom de ij door een y. Behalve aan de club wordt in dit num mer ook aandacht aan de wijk Fijenoord geschon ken. Saillant (2008, 1), het kwartaalblad van de Stich ting Menno van Coehoorn, bevat het artikel 'Een Duitse verdedigingslinie in de Gelderse Vallei'. Deze linie, de Pantherstellung genaamd, werd door de Duitsers in 1944-1945 aangelegd als verlenging van de Westwall, een verdedigingslinie aan de Europese westkust. Dit gebeurde na de invasie in Normandië, om een naar Duitsland oprukkende vijand tegen te houden. Het tracé, de vrijstaande bunkers en de inundaties worden in het artikel besproken. Het praalgraf van Menno baron van Coehoorn in de Vaste Burchtkerk te Wijckel vertoonde al jaren ernstige gebreken. Op de driehonderdste sterfdag van Menno van Coehoorn - herdacht op 17 maart 2004 - begon de Stichting Praalgraf Menno baron van Coehoorn met fondswerving, en 16 november 2007 werd het gerestaureerde praal graf onthuld. Van E. Paar lezen we over 'Elvas, een Neder lands vestingstadje in Portugal'. Elvas kent een bewogen geschiedenis, zowel op historisch bouw kundig vlak, maar ook wat betreft de plaatsing op de Werelderfgoedlijst van de Unesco. De fortificaties moeten als uniek en bijzonder erfgoed worden erkend. In 1642 begon de uit Den Bosch afkomstige jezuïet Jan Sciermans met het uitleggen van moderne, gebastioneerde vestingwerken. Hij slaagde erin een bijna onneembare vesting te bouwen. Een bijzondere begraafplaats bij Oirschot wordt beschreven door Ch. Limonant. Het is de familie begraafplaats van het geslacht De Girard de Mieiet van Coehoorn. Aanwinsten 65

Zeeland | 2008 | | pagina 31