Boekbesprekingen Tuja van den Berg e.a., Licht als Leidraad. Leven en werk van Frits Lensvelt (1886-1945), 't Goy-Houten, 2007. Paperback, 165 afbeeldingen, veelal in kleur, 176 biz., 31. ISBN 978-90-6194-389-1. Frits Lensvelt begon zijn professionele loopbaan als illustrator en vormgever van boeken. Ook ging hij als decorontwerper aan de slag. Nadat hij het toneel in 1921 definitief de rug had toege keerd, werkte hij achtereen volgens als ontwerper van I lampen en als binnenhuisarchitect. Het ontwerpen van boeken is hij, met tussenpozen, zijn hele loop baan blijven doen. Frits Lensvelt heeft in de periode 1908-1921 met zijn gestileerde, sobere en functionele decors een grote reputatie opgebouwd. Dat Lensvelt als eerste in Nederland het belang van optimale belichting erkende, is altijd onderbelicht gebleven. In deze publicatie worden alle facetten van Lens- velts kunstenaarschap recht gedaan. In het begin van zijn carrière werkte Lensvelt als decorontwerper voor het toneelgezelschap N.V. het Toneel in Amsterdam, samen met zijn vrouw Nell Bronger, die de kostuums ontwierp. Bij de toneelvoorstellingen was hij ook verantwoordelijk voor de belichting. Nadat ze hun werk voor dit toneelgezelschap hadden stopgezet, begon Lensvelt in 1926 verlichting, lampen en interieurs te ont werpen. Voor de lampen gebruikte hij schalen en bollen gemaakt van lichtgeel en geopaliseerd glas die werden gemaakt bij Glasfabriek Leerdam. Hij had in 1927 kennisgemaakt met de directeur Cochius en de hoofdontwerper Andries Copier. De samenwerking met de glasfabriek zou meer dan 35 lampen opleveren. Het bijzondere is dat deze lam pen nog steeds modern ogen. Wat is nu de relatie van Lensvelt en van zijn werk met Zeeland? Om de drukte in hun woon plaats Amsterdam te ontvluchten, kochten Frits en Nell een huis in Zeeland dat zij in juni 1918 betrokken. Dit zogenoemde Dijkhuis lag, tot het gesloopt werd in 1944, op de dijk tussen Veere en Vrouwenpolder. Het idyllisch gelegen pand was in de zeventiende eeuw gebouwd in opdracht van het polderbestuur als woonhuis van de dijkopzichter. Volgens auteur Tuja van den Berg voelde Lensvelt zich het gelukkigst als hij in het Dijkhuis was. In de publicatie zijn verschillende foto's van het exteri eur en het interieur van het huis opgenomen. In Veere, waar een ware kunstenaarskolonie gevestigd was, leerden ze een aantal mensen kennen, zoals de schilders Jan Heyse, Flip ten Klooster en Willem Vaarzon Morel. Hun huis in Vrouwenpolder was de ideale uit valsbasis voor de voorbereidingen van het historie spel Middeiburg's Overgang dat op 6 en 7 augustus 1924 op de Markt in Middelburg werd opgevoerd, om te herdenken dat Middelburg in 1574 door de Spanjaarden aan Willem van Oranje werd overge dragen. Deze gebeurtenis werd door meer dan drie honderd inwoners van de stad nagespeeld. De dich ter P.C. Boutens, in Middelburg geboren, schreef de reizang'en; regie en toneelbouw waren in handen van Lensvelt. Onder leiding van zijn vrouw werden de kostuums geselecteerd. Het project was een groot succes. Het jaar erna zou bij uitgeverij Den Boer in Middelburg ter gelegenheid van dit spekta kel een uitgave verschijnen, waarvoor Lensvelt de illustraties en kalligrafie leverde. De familie Lensvelt, die ondertussen ook een dochter en een zoon heeft, verhuist in 1933 terug naar Amsterdam. Sinds Frits zich in 1926 bezig hield als ontwerper van verlichting en lampen gecombineerd met dat van interieurs, moest hij namelijk steeds vaker in de hoofdstad zijn. Hij ont wierp onder meer fraaie lampen voor de Jaarbeurs, het raadhuis van Amsterdam en het concertgebouw in Hengelo en later voor bijvoorbeeld het stadhuis in Enschede. Ook in Zeeland kreeg hij opdrachten, maar dan voor de particuliere markt. Hij ontwierp verlichting voor G.W. den Boer te Middelburg en A. van der Have te Kapelle, die vaste klanten en vrienden van hem waren. De architect D. Roosenburg vroeg hem in 1932 een lichtkroon te ontwerpen voor de eetka mer van het zojuist opgeleverde Wooldhuis van Boekbesprekingen 67

Zeeland | 2008 | | pagina 33