i S&0& BIBuor^x eland 17.2! Introductie I \22pDELBt)5g/ l/\BEW. EX. Met het overlijden op 84-jarige leeftijd van Jan Trimpe Burger op 25 maart 2008 verloor de pro vincie een markant persoon, die de wetenschappe lijke beoefening van de archeologie in Zeeland op poten zette. 'Persoon' en geen 'Zeeuw', want Trimpe werd geboren in het Brabantse Mierlo. En zoals het vaak gaat met 'import', werd hij Zeeuwser dan veel 'echte' Zeeuwen. De bescheiden Trimpe zou waarschijnlijk een aan hem gewijde terugblik te veel van het goede hebben gevonden, maar dat was voor de redactie geen reden om prof. Peter Henderikx niet te vragen Trimpe's grote verdien sten, voor Zeeland en voor het genootschap, te memoreren. In dit blad staat te weinig over theologie en te veel over Walcheren, zijn twee vaak gehoorde verwijten. Criticasters worden op hun wenken bediend met een artikel over het veertigjarig verblijf van domi nee Zeeman in Zonnentaire op Schouwen-Duive- land. Auteur L.M. Verseput schetst een portret van deze vader van de Nobelprijswinnaar (1902), die niet alleen veertig jaar dorpsdominee was in de negentiende eeuw, maar ook een grote rol speelde in de landelijke Hervormde kerk. Zoon Pieter bewaarde in zijn privéarchief veel materiaal over zijn ouders, waardoor een fraaie reconstructie van hun leven mogelijk werd. Die reconstructie - een woord waarmee deze bijdrage wellicht wat te zwaar wordt aangezet - krijgt extra reliëf dankzij de daarbij nog nooit eerder gepubliceerde foto's uit particulier bezit. Oe praet jie? is de titel van een onderzoeksverslag naar het gebruik van dialecten in de drie zuidelijk ste provincies van Nederland. Onderzoekers van de Universiteit Utrecht en de streektaalconsulenten van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg maken de stand van zaken op aan de hand van een internet- enquête. Serieuze wetenschappers die zich 'verla gen' tot het gebruik van zo'n diffuus medium? Ook op die vraag geven zij een - verrassend - antwoord. De Zeeuwse flora en fauna is vaak een wat onder geschoven kindje in dit blad. Naar aanleiding van de verschijning van Libellen in Zeeland in de reeks Fauna Zeelandicadook bioloog Kees Musters de Zeeuwse sloten in. In zijn prachtig geïllustreerde bijdrage gaat hij onder meer in op de actuele kwes tie in hoeverre klimaatverandering het leven in en rondom de Zeeuwse wateren (watertjes) beïnvloedt. In dit blad staan te veel boekbesprekingen, zo krij gen redactieleden regelmatig te horen. Dat verwijt is niet terecht, want Zeeland is het enige periodiek waarin wetenschappelijke publicaties over de pro vincie kritisch tegen het licht worden gehouden. In hoeverre die publicaties de toets der wetenschappe lijke kritiek kunnen doorstaan is een andere kwes tie. Zeker bij de signaleringen komen wel eens titels aan de orde waarbij dat niet of nauwelijks het geval lijkt. De lezer oordele zelf. (En laat dat oor deel de redactie weten - bij voorkeur schriftelijk.) Wie ontdekte 400 jaar geleden de telescoop? Zacharias Jansen of zijn buurman Johannes Lip- perhey? Na vier eeuwen hebben deskundigen de vraag welke van de twee Middelburgers met de eer mag gaan strijken nog steeds niet eenduidig kunnen beantwoorden. Iets toevoegen aan zo'n eeuwenlange discussie in Zeeland lijkt haast onbe gonnen werk. Toch kan het genootschap zo'n belangrijke zaak niet onbesproken laten passeren. In het begin juni gepresenteerde Jaarboek staat dan ook een interessante bijdrage die voor dit beschei den periodiek te lang zou zijn. Eric-Jan Wetering's Introductie 37

Zeeland | 2008 | | pagina 3