geeft tenslotte veel inside-informatie. Veel gebeur tenissen ook, die waarschijnlijk in het geheugen gegrift blijven staan en weinig aan actualiteits waarde hebben verloren. Wat te denken van de frauderende boekhouder, die zes jaar lang ongehin derd zijn gang kon gaan en in totaal 37.000 gulden achteroverdrukte voordat hij in 1952 werd gearres teerd? "U hebt in het groot verduisterd, in het groot vervalst en in het groot over de balk gegooid", waren de woorden die de man van de Officier van Justitie te horen kreeg. Het boek is echter niet alleen interessant voor de direct of indirect betrokkenen, ook lezers met belangstelling voor de sociale geschiedenis van Nederland in de twintigste eeuw komen aan hun trekken. Voor hen is vooral het laatste hoofdstuk de moeite waard, waarin de auteur de geschiedenis van Zonneveld beschrijft tegen de achtergrond van de veranderende Nederlandse samenleving. Als particuliere instelling begonnen - de overheid liet in het begin van de twintigste eeuw nog veel aan het particuliere initiatief over - groeide de instel ling na de Tweede Wereldoorlog uit tot een profes sionele organisatie, waarvan de autonomie door de overheid steeds meer aan banden werd gelegd. Albert L. Kort R.M. van Heeringen, A.G. Jong, M.J.G.Th. Montforts, A.W.P.M. Penders en C.A.M. van Rooijen. Monumen ten van aarde. Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes. Koudekerke, Bos Et Böttcher, 2007. 253 blz., geheel in kleur geïllustreerd met foto's, kaarten en tabellen, literatuuropgave en cd-rom. ISBN/EAN 978-90- 77525-13-5. Prijs 32,50. Wat krieg'e we noe? Op de omslag van het boek Monu menten van aarde staat een foto van een vliedberg bij Gaping'e, ruilverkaveling's- weg op de voorgrond, nieuwe woonwijk op de ach tergrond. Alles zeer bekend. Maar boven op de berg staat een houten bouwwerk in de vorm van een hooiberg, omringd door ver vaarlijk gepunte stokken. Een trapje lijkt vanuit de ingang van het gebouw af te dalen naar het bin nenste van de berg. Wat is dat nu? Heb ik op mijn fietstochten over Walcheren iets over het hoofd gezien? Nee dus, want op de binnenzijde van het omslag staat in hele kleine lettertjes: "De foto op de voorzijde is een trucage-foto". Door deze onverwachte introductie word je wat achterdochtig, maar nee, de rest van het boek is bloedserieus. Het bouwwerk op de foto blijkt een reconstructie van een mottekasteel in Frankrijk te zijn. Zoiets kan ook op de berg" in Gapinge hebben gestaan, Monumenten van aarde is, zoals de ondertitel aangeeft, een inventarisatie in woord, beeld en cij fers van alle 38 Zeeuwse 'vliedbergen'. De auteurs hebben terecht de voorkeur gegeven aan het woord 'bergje' in plaats van de algemeen gebruikte, maar misleidende term 'vliedberg'. Het geheel is het resultaat van een inventarisatie die in de jaren 2002-2006 is uitgevoerd. Van elke berg" zijn een g'rondfoto, een luchtfoto, een hoogtekaartje en twee fragmenten uit de topografische kaart (oud en recent) opgenomen. Ook worden alle relevante gegevens vermeld. Bijzonder interessant is ook bij elke berg, voorzover aanwezig, de volledige tekst van de inventarisatie van De Man uit 1887, die veel informatie bevat over de toenmalige toestand van de berg. Zo volledig' en nauwkeurig zijn de bergjes nog nooit geïnventariseerd. In enkele inleidende hoofdstukken wordt een overzicht gegeven van de onderzoeksgeschiedenis en de wettelijke bescherming van de bergjes. Ook wordt ingegaan op de stand van de kennis van de bergjes als zodanig. Aan het eind van het boek volgt nog een aangename verrassing: een volledige herdruk van het working paper van het legendari sche symposion 'De vliedbergen in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid-Holland' uit 1968, dat het begin markeerde van het moderne vliedbergenonderzoek. Hieraan zijn de namen ver bonden van de toenmalige geografiestudenten Aad de Klerk, Thorn van der Meulen en Jelle Vervloet. Boekbesprekingen 75

Zeeland | 2008 | | pagina 41