der Ley, nadat de functie van conservator, door Frederiks' vertrek naar elders in 1903, vacant was. In 1917 werd P.C. van der Wolk benoemd, die vele jaren in Nederlands Oost-Indië had gewoond. Hij schonk een aantal krissen en lansen die hij zelf had meegenomen. In 1919 schreef hij voor het gedenk boek ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Genootschap een bijdrage over de Zuid- Molukse voorouderbeeldjes in de collectie. Van 1921 tot 1933 was de functie vacant, waarna J. Dekker werd benoemd. De eerste gedrukte catalogus van de 'Oud- en zeld zaamheden' dateert van 1869 en werd samenge steld ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Genootschap. Hierin was door F. Nag'tglas een apart hoofdstuk gewijd aan 'Voorwerpen uit Oost en West-Indië'. In 1890 verscheen een herziene en aangevulde versie van deze catalogus, waarin een hoofdstuk 'Geschiedkundige en ethnog'rafische voorwerpen' was opgenomen. Daarbinnen werden door Frederiks de volkenkundige voorwerpen, voorzien van een nieuwe nummering en verdeeld naar herkomst (Azië, Afrika, Amerika en Australië) beschreven. Sindsdien is er geen catalogus meer gemaakt. In 1919 werd al geconstateerd dat de catalogus "ten eenenmale verouderd is". De oudste overzichten van de verzameling bevinden zich in het archief van het Zeeuws Genootschap. In 1818 stelde J.G. Lafont, in opdracht van het Genootschap, in vijf delen een 'Lijst der geschenken aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen' samen. De meeste vol kenkundige voorwerpen zijn opgenomen in het vierde deel, 'Oud- en zeldzaamheden'. De lijst is later aangevuld tot 1859. Enkele voorwerpen staan vermeld in deel III 'Naturaliën', zoals de mummie, de olifantstand met musketkogel en enkele sieraden Mocassins van de Zwartvoetindianen eind negentiende eeuw, meegenomen door Meinavd Sprengen (ZM, RMV nr. B191-26) 86 Collectie Etnografica

Zeeland | 2008 | | pagina 12