Signaleringen Susan Adam, Titus M. Eliëns en Agnes van den Noort-van Gelder, Dirk van Gelder 1907-1990. Tekenaar en veelzijdig graficus. Oeuvrecatalogus van de grafiek. H. Waanders, Zwolle 2008. 302 biz., III., gedeeltelijk in kleur. ISBN 978-90-400-84089. Prijs 49,95. In Zeeland 16/4 bespraken wij het boek Dirk van Gelder in Veere 1938-1963 van Ag'nes van den Noort-van Gelder, dat een mooi overzicht geeft van Van Gelders Zeeuwse periode en zijn werk uit die tijd. Voor de echte Van Gelder-liefhebbers is inmid dels ook een volledige oeuvrecatalogus van het grafische werk verschenen. Alle 66 litho's, 165 etsen en 179 houtgravures (het zijn er nog' meer, want sommige series hebben één gemeenschappe lijk nummer) zijn gecatalogiseerd en afgebeeld, de meeste uiteraard in zwart-wit, maar voor zover nodig' ook in kleur. De catalogus wordt voorafge gaan door een levensschets van de kunstenaar door zijn dochter Agnes. Een prachtig" uitgevoerd boek, met zelfs voor de doorgewinterde Van Gelder-ken ners nog' vele verrassingen. Ad Beenhakker Peter Sijnke, Dragonfly en de jaren zestig, Zaltbommel, Aprilis 2008. 96 biz., ill., gedeeltelijk in kleur, met cd. ISBN 978-90-5994-222-6. Prijs 24,50. Twee weken in de Top 40 met de single Celestial Dreams, als hoogste notering' nummer 36 en toch wereldberoemd in heel Zeeland. De 'psychedelische' band Dragonfly was in de late jaren zestig van de vorige eeuw korte tijd een sensatie. Historicus Peter Sijnke beschreef niet alleen de geschiedenis van de groep, maar schetst ook een mooi tijdsbeeld, waar in hippies, (popblad) Hitweek, (VPRO-prog'ramma) Hoepla en overige uitingen van toentertijd gevoelde hevige gemoedsbewegingen aan de orde komen. Bijgevoegd is een cd met de singles van de groep en de opname van een radioprogramma uit 1968. Daarin leest ontdekker van de groep Hans Verhagen gedichten, waarbij de band hem bege leidt. De nog" immer bekende Britse band Pink Floyd speelt in het boek een opmerkelijke bijrol. Veel fraaie foto's met beschilderde gezichten van de groepsleden, affiches, opnames van optredens en andere sfeerbeelden maken dit boek tot een col lector's item voor (verlate) hippies. Inge De Roose, Jean Luc Meulemeester en Arco Wil- leboordse, Vorsten, burgers en soldaten. Romeinen en middeleeuwers in Oudenburg, Middelburg en Aarden burg, Sluis 2008, 40 pp. 4,-, geen ISBN. De drie historische Vlaamse en Nederlandse burg- stadjes Oudenburg (West-Vlaanderen), Middelburg (Oost-Vlaanderen) en Aardenburg (Zeeland) werken al enige jaren samen in het ROMA-project. Dit eureg'ionale samenwerkingsverband heeft als doel de Romeinse en middeleeuwse geschiedenis van deze stadjes beter voor het voetlicht te brengen. In dit fraai geïllustreerde boekje beschrijven de drie auteurs episodes uit die geschiedenis, onder meer van het einde van de prehistorie, de bloeiperiode onder de Romeinse bezetting, invallen van vikin gen tot en met de 'gouden' twaalfde tot vijftiende eeuw. Het laatste hoofdstuk gaat over de histori sche bezienswaardigheden in de drie plaatsen en geeft verscheidene bezoekerstips. Het eerste exemplaar werd op 13 juli uitgereikt aan Commissaris van de Koningin Carla Peijs op een passende historische locatie: de Sint-Baafskerk in Aardenburg, het oudste gebouw van Zeeland. NB. Vorsten, burgers en soldaten is verkrijgbaar bij boekwinkels en musea in Sluis. Het is telefonisch of per e-mail te bestellen bij het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg': tel. 0117- 492888 of archmus@zeelandnet.nl. Eric-Jan Wetering's 120 Signaleringen

Zeeland | 2008 | | pagina 46