Gewone tuinslak. c.s., 2003). en Rode Lijst is een opsomming van bedreigde soorten ten behoeve van het natuurbe leid van de Nederlandse overheid. Het Zeeuwse slakkenproject heeft elf exoten opgeleverd, wat laat zien dat (ook) onze provincie aantrekkelijk is voor nieuwkomers. Er zijn zeker zes soorten bij die als 'zuidelijke soort' gekenmerkt kunnen worden, hetgeen wel niemand meer zal verbazen. Ten aanzien van de zeldzaamheid zijn drie categorieën van belang: vrij zeldzaam, zeldzaam en zeer zeldzaam. De inventarisaties tonen daar van respectievelijk 28, 13 en 5 soorten. Haast alle exoten vallen (nog?) onder de zeldzame soorten. Er staan twaalf min of meer zeldzame soorten op de Rode Lijst. Dat zijn enkel inheemse soor ten, want er worden geen exoten op dit soort lijsten geplaatst. Het voert te ver om alle Rode- Lijstsoorten hier in detail te behandelen, maar niet onvermeld mag blijven de rol van het brakke water in Zeeland voor de soorten opgezwollen brakwater horen, Basters drijfslak en Gray's kustslak. Voor de eerste twee gaat het vooral om binnendijkse wate ren zoals het Kaaskenswater, de Pluimpot en de Braakman, terwijl voor de laatste de schorgebieden van de Westerschelde, vooral bovenstrooms, van belang zijn. leide daarvan, de eisen aan het leefmilieu. Er kan ook een objectieve waardering van de slakkenfauna aan gekoppeld worden door te letten op de aan wezigheid van zeldzame soorten. Daarnaast kan er gekeken worden naar het 'belang' voor de natuur; bijvoorbeeld: zijn er bedreigde soorten, of zijn er aanwijzingen voor een instroom van soorten van elders, exoten. Gegevens met betrekking tot deze aspecten zijn ontleend aan het basisrapport voor de Rode Lijst van Nederlandse moUusken (De Bruyne, Grote aardslak. Zeeuwse slakken 131

Zeeland | 2008 | | pagina 13