Referenties Voor het beoordelen van de resultaten van de Slak- kenwerkg'roep is het van belang deze te vergelijken met werk van derden. Uit de (zeer) voorlopige vastlegging van gegevens in de landelijke data bank (2003) bleek dat er uit Zeeland 106 soorten bekend waren. Het verschil met de hier behandelde inventarisatie is vooral toe te schrijven aan het hogere aantal zoetwatermollusken. Dat is op zich verklaarbaar, omdat de werkgroep het zoete water niet veel heeft bezocht. De intensieve inventarisatie van alleen de Zeeuwse Noordzeekust door Boesveld (2006) geeft een ander, toch wel verrassend beeld. Hier werden van 152 locaties 1781 waarnemingen genoteerd. Die leverden 55 soorten op, waarvan er zeker 8 ontbreken bij de hier besproken inventari satie. Het kustonderzoek kende beperkingen, door dat het vooral gericht was op het vinden van de nauwe korfslak, een in Europees verband belang rijke soort (Habitat-soort). De andere slakkenvond- sten waren daarbij mooi meegenomen, maar het streven was niet gericht op een totale inventarisatie van het kustgebied. Het werk van Boesveld laat zien dat er met een intensieve inventarisatie in een beperkt gebied veel is te bereiken. Daarbij wordt wel aangegeven dat het een gebied is met een rijke slakkenfauna. Dit zijn zomaar twee voorbeelden die duidelijk maken dat de intensiteit en de breedte van het onderzoek bepalend zijn voor het resultaat. Als we de hier behandelde inventarisatie mogen typeren, dan gaat het om een globale inventarisatie in de gehele provincie. De locaties werden niet zeer intensief bemonsterd en bekeken. Gezien de breedte van dit werk is wel een goed beeld ontstaan van het slakkenleven in het landschap waar onze pro vincie rijk aan is, namelijk het polderland. Het gaat dan vooral om het slakkenleven in/op wegbermen, dijken, kreken/sloten/watergangen en bosjes. Bronnen ANM, 2003. Atlasje ANM - Atlasproject Nederlandse Mol- lusken, Amsterdam; voorlopige kaarten, werkdocument voor regiocoördinatoren. A. Boesveld, Inventarisatie van de landslakken van de Zeeuwse kust, met de nadruk op de nauwe korfslak, Stichting European Invertebrate Survey - Nederland, Leiden 2005. R.H. de Bruyne, H. Wallbrink Et A.W. Gmelig Meyling, Bedreigde en verdwenen land- en zoetwatermollusken in Nederland (Mollusca); basisrapport met voorstel voor de Rode Lijst, Stichting European Invertebrate Survey - Nederland en Stichting Anemoon, 2003. A. Gmelig Meyling, Het Atlasproject Nederlandse Mollusken - witte plekken en gekleurde strepen, Spirula 2006, nr. 348, pp. 9-12. De foto's bij dit artikel zijn gemaakt door de auteur. 132 Zeeuwse slakken

Zeeland | 2008 | | pagina 14