"Mijn verstand zit niet in mijn hoed of pak, maar in mijn hoofd..." F.P. Polderdijk (1860-1944) Piet Zuijdweg Ferdinandus Pieter Polderdijk (1860-1944) woonde en werkte zijn hele leven op de hofstede Nieuw- landsrust in de Middelburgsche Polder. Hij was niet alleen landbouwer, maar bekleedde tal van functies op agrarisch, bestuurlijk en sociaal-maatschappe lijk terrein. Vooral echter door zijn interesse voor de plaatselijke geschiedenis kreeg hij bekendheid, hoewel in de literatuur over zijn achtergrond nau welijks iets te vinden is. Feest Op vrijdag 15 mei 1874 werd ook in Nieuw- en Sint Joosland het zilveren kroningsfeest van "onzen geliefden Koning Willem 111" uitbundig gevierd. Of hij inderdaad zo geliefd was, valt nog te bezien, maar de dorpelingen lieten zich een vrije dag in ieder geval niet ontnemen. Het hoogtepunt vormde een optocht door het dorp waarbij alle organisaties en verenigingen vertegenwoordigd waren. Ferdinand, toen leerling van de laatste klas van de lagere school, reed mogelijk mee op de met paarden bespannen wagens waarop de schooljeugd werd vervoerd. Maar wellicht was hij een van de anonieme jongens die aan de kop van de stoet de vlaggen mochten dragen. Drieëntwintig jaar later werd hij lid van het Zeeuwsch Genootschap. Waar aan dankte hij deze benoeming? Eerst echter een korte levensschets. Levensloop Na het afronden van de verlengde lagere school wilde hij graag een verdere opleiding volgen, maar dit was voor hem niet weggelegd. Als enige zoon in het gezin was hij voorbestemd zijn vader op te volgen op het boerenbedrijf. Hij kon goed leren, was leergierig en gaf daar zijn hele leven blijk van, zij het vooral op praktische wijze. Toen hij in 1900 het bedrijf overnam, was hij al enkele jaren secretaris van de plaatselijke landbouwvereniging'. Later werd Ferdinand bestuurslid van de overkoe pelende Kring Walcheren en van het hoofdbestuur van de ZLM. In 1918 kozen de ingelanden hem tot dijkgraaf van de Middelburgsche Polder. Daarvoor Ferdinandus Pieter Polderdijk (1860-1944) in 1940. Zeer waar schijnlijk is de foto gemaakt ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. (Collectie familie Polderdijk) bekleedde hij deze functie al in zeven, meestal kleinere polders. In datzelfde jaar volgde zijn ver kiezing tot gemeenteraadslid. Hij bleef lid tot 1935, waarvan vijftien jaar als wethouder. In al zijn bestuursfuncties trachtte hij het algemeen belang voorop te stellen en mensen te bewegen tot samenwerking. Tegelijk toonde hij zich in zijn opvattingen nuchter, realistisch en toekomstgericht. Zijn kritisch oordeel gaf bij het nemen van besluiten nogal eens de doorslag. Het dragen van bestuursverantwoordelijkheid vormde in zijn familie, net als bij meer boeren met een groot bedrijf, een traditie. Een cumulatie van func ties, zoals bij hem het geval was, kwam minder vaak voor. Opvallend is dat hij op kerkelijk terrein geen ambt ambieerde, hoewel hij met zijn finan cieel inzicht een uitstekende kerkvoogd geweest F.P. Polderdijk 133

Zeeland | 2008 | | pagina 15