Geluidsisolatie tussen woningen (van 1969 tot nu) Ing. M.C. Louws Geluidsoverlast tussen woningen is een probleem waar veel Nederlanders mee te maken hebben. Iso latie, op welke wijze dan ook, lijkt de oplossing van dit probleem. De redactie van Zeeland ontving een artikel van ing. M.C. Louws, van 1969 tot en met 1991 hoofd van de afdeling Bouw- en Woningtoe zicht en Milieu van de gemeente Middelburg. Hij zet daarin uiteen hoe hij zocht naar methoden om dit probleem aan te pakken. Een gelukkige vader vertelde mij onlangs bij een toevallige ontmoeting': "Mijn zoon heeft in Nieuw- Vennep een huis gekocht, in een rijtje, de woning is nog' in aanbouw; je kan nu nog door de schei dingsmuren met de buren heen kijken. Die twee muren en de luchtlaag daartussen is om geluid van de buren tegen te houden. Dat is beter geregeld dan in mijn eig'en huis, want ik hoor nogal wat van mijn buren en dat is niet altijd leuk." Aanleiding In 1958 verhuisden mijn vrouw en ik met ons dochtertje, dat juist haar eerste stapjes kon zet ten, in Vlissingen van een noodwoning' naar een flatje op de eerste verdieping. Voor die tijd was het een leuke woning, maar als ons meisje op haar schoentjes over het linoleum op de betonnen vloer tippelde, gaf dat overlast voor de bedlegerige oude dame onder ons. Dus liepen wij op sokken en hiel den ons zo stil mogelijk. Driejaar later betrok ons gezin een leuke nieuwe rijtjeswoning in Capelle aan den IJssel. Voor pa, ma en drie kinderen precies op maat. Van de ene kant hoorden wij echter van acht mensen de vrolijkheid en de ruzies bijna woordelijk en van de andere kant hoorden wij de pianolessen van drie tieners en het overigens goede spel van pa. Ik probeerde in die tijd nog wat dieper in de wiskunde te duiken, maar door dat burengeluid lukte dat niet altijd. Ik heb me toen vast voorgenomen aan dat probleem in de toekomst wat te gaan doen. In 1969 werd ik benoemd tot hoofd van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht en Milieu in Middelburg. Dat was een kleine, overzichtelijke afdeling en ik was in de gelegenheid om extra op geluidsisolatie te letten. Wij betrokken een juist opgeleverde, slecht geïsoleerde hoekwoning'. We konden horen of de buurman of de buurvrouw het toilet bezocht en ook hun meningsverschillen kon den we bijna woordelijk volgen. Een collega ver telde mij over de geluidshinder die hij ondervond in een tussenwoning in een andere Middelburgse wijk. Het verhaal van deze collega werd gestaafd door een recent buurtonderzoek, waaruit bleek dat te veel geluid de woningscheidende muren pas seerde. Deze collega spoorde mij aan te proberen 'er wat aan te doen'. Hij wist zeker dat het in heel Nederland (bar?) slecht was gesteld met geluidsiso latie tussen woningen. Zoeken en studeren Slechte geluidsisolatie tussen woningen in Capelle aan den IJssel en in Middelburg. Hoe zou het in de rest van het land zijn? In Nederland werden toen overal ongeveer dezelfde woningen gebouwd, met grofweg dezelfde indeling' en ongeveer even dikke muren en vloeren. Toch eens informeren bij TNO. Een medewerker van de afdeling Geluid en Licht vertelde mij dat de toestand vrijwel overal hetzelfde is: "Als wij een enkele keer meten, spant het erom of we klasse 'matig' halen, maar dikwijls is de uitkomst lag'er." Ik hoorde dat de situatie in de flatbouw even matig was als die bij laagbouw- woningen. De Bouwvoorschriften eisten dat voldaan werd aan de minimumnorm van het Normblad NEN 1070, dat is de klasse 'matig' (is 0 dB)1. Mijn con clusie was dat een deel van de, ook recent (1969) gebouwde woningen, niet voldeed aan de bouw voorschriften. TNO-ingenieurs2 beaamden dat. Ver der hoorde ik van hen dat gemeenten vrijwel niets deden aan controle (metingen). Verder deden de verantwoordelijke ministeries niets aan bijstelling van de normen. Dat laatste was merkwaardig als je constateert dat muren tussen woningen in 1969 even dik of zelfs dunner werden gemaakt dan honderd jaar geleden, terwijl de laatste twintig jaar veel 'harde' Geluidsisolatie 147

Zeeland | 2008 | | pagina 29