ÖfiKlbÊL +9l)Kiea VEJcTldALf DOORSHEDEH Schets van een steensmuur (links) en een ankerloze spouwmuur (rechts), (tekening M.C. Louws) geluidsapparatuur de woningen was binnengeko men. Nu wilde ik echt het naadje van deze 'g"eluids(isolatie)kous' weten, maar bouwfysica was voor mij als betonbouwer een nieuw en moeilijk vakgebied. Ik moest mij de gehele geluidsmaterie eigen maken: wat is geluid, luchtgeluid, contact geluid, omloopgeluid, massa, trillingen, frequentie, Normblad NEN 1070 met de klassen matig en goed en wat is flanking (flankerende geluidsoverdracht)? Andere moeilijke kwesties waren de interpreta tie van geluidsmetingen en de betekenis van het begrip decibel (dB). Aan de studie dus. Gelukkig hielpen de TNO-geluidsing'enieurs mij. Ze hadden een budget om adviezen te geven en geluidsmetingen uit te voeren. Ik heb daar dank baar 'misbruik' van gemaakt door, met goedvinden van de betrokkenen, in bijna alle laag- en hoog- bouwwoningen die in die tijd in Middelburg wer den opgeleverd, geluidsisolatiemetingen uit te laten voeren. Uit deze metingen bleek dat veel nieuwe woningen niet voldeden aan de norm 'matig'. Die situatie was in heel Nederland zo, verzekerden de TNO-ingenieurs mij. Huizenbouwers en vertegenwoordigers van de overheid, die ik vroeg om aandacht voor dit pro bleem, adviseerden mij: "Maak je niet druk, er is toch niets aan te doen." Een hoge ambtenaar van het ministerie van VROM3 vatte die houding aardig samen, toen hij verklaarde: "Mensen moeten maar wennen aan wat geluid van de buren." Ik vond dat niet acceptabel, dus ik zocht verder naar mogelijke oplossingen. Geluidsisolatie tussen woningen, algemeen Van de TNO-ingenieurs leerde ik dat voor geluids isolatie tussen woningen in woonblokken (flats en appartementen) vooral de massa (zwaarte en dikte) van woningscheidende wanden en -vloeren belangrijk is. Maak wanden en vloeren in deze sector beslist niet te licht en als dat financieel mogelijk is, leg dan op de constructievloer een zwevende dekvloer. Dat is een woon/loopvloer op een verende laag die op de constructievloer ligt. De verende laag vangt luchtgeluid en dempt vooral contactgeluid. Verder zouden balkons, trappen en liften zo vrij (verend) mogelijk geplaatst moeten worden, dus zeker niet (te) vast verbonden met de hoofdconstructie. Voorts vertelden de TNO'ers mij dat geluids overlast in twee-onder-één-kap- en rijtjeswonin gen het gevolg is van te dunne woningscheidende muren en te lichte vloeren. Dunne muren en vloeren houden minder geluid tegen dan dikkere en geven meer geluid flanking) af dan wanden en vloeren met meer massa. TNO adviseerde dan ook in laagbouw dikkere woningscheidende muren en zwaardere vloeren aan te brengen en de muren goed 'vol en zat' te metselen om g'eluidslekken te voorkomen. Nieuwe bouwplannen om advies naar TNO Bijna direct na mijn aantreden in Middelburg begon ik alle nieuwe woningbouwplannen - twee of meer woningen tegen of boven elkaar - die bij de gemeente werden ingediend, voor een geluids technische beoordeling naar TNO te sturen. Dik wijls bleek dat niet zou worden voldaan aan de 148 Geluidsisolatie

Zeeland | 2008 | | pagina 30