minimumeis. TNO-ing'enieurs gaven vervolgens aanwijzingen hoe de plannen te verbeteren of aan te vullen, zodat wel aan de normen voldaan zou worden. Ik nam dan het rapport met de betrokken bouwer door, om de aanwijzingen van TNO in te passen. Dat lukte bijna altijd. De adviezen van de TNO-ing'enieurs hebben mij reusachtig geholpen. Maar of de geluidsisolatie van de woningscheiding nu net wel of net niet voldoet aan de minimum eisen maakte niet zo veel uit, want wat is het ver schil? Eén of twee dB verbetering is wel wat, maar ervaar je niet echt. Ik wilde een 'stoot' van 6 of nog liever 10 dB verbetering. Pas dan is geluids overlast door buren zo goed als verleden tijd. Geluidsisolatie in hoogbouw Het toenmalige bezuinig'ingsstreven van het minis terie van Volkshuisvesting en van beleggers pakte wel positief uit voor de kostprijs en de huur, maar zeker niet voor de isolatie tussen woningen. Dik wijls gingen bezuinigingen ten koste van de dikte van vloeren en wanden. Daar de beoordeling van de geluidsisolatie door TNO in veel gevallen nega tief uitviel, moesten die vloeren en wanden toch weer dikker. Dat leverde veel strijd op, want dikker betekende meer materiaal meer kosten. Af en toe stonden bouwers en ik stevig tegenover elkaar. Je bouwt immers g'een woningen voor een paar jaar, maar voor pakweg minstens zestig jaar. Een van de eerste projecten waar de adviezen van TNO hun nut bewezen, betrof een aantal te bouwen ouderenflatjes in de Briandlaan in Mid delburg. De oorspronkelijke tekening gaf eensteens woning'scheidende muren en tamelijk lichte vloeren aan. Het TNO-advies luidde: maak de woning'schei dende muren anderhalf steens (30 cm) dik en maak de vloeren ook wat steviger. Dat betekende meer massa, waardoor na oplevering de cijfers ruim de klasse 'matig' opleverden. Ook als er in de binnenstad van Middelburg' in grote monumentenpanden appartementen werden gebouwd, streefden wij er naar die zo goed moge lijk te isoleren. We maakten ook hier zwevende dekvloeren op de houten vloer, die op de moer- en kinderbinten rust. Een (veerkrachtige) laag steen wol werd op de vloer gelegd met daaroverheen, de naden verspringend, twee of drie lagen multiplex. Zo'n 'zwevende dekvloer' dempt lucht- en contact geluid redelijk. Landluststraat 30, 32 en 34 te Middelburg. Bij de bouw van deze woningen in 1971 werd als proef een ankerloze spouwmuur als scheiding geplaatst, (foto Leo Hollestelle) Geluidsisolatie 149

Zeeland | 2008 | | pagina 31