'gekopieerd'. Er is tot op vandaag aan het idee niets veranderd. Vakliteratuur, adviezen van TNO, mond-tot-mondreclame, voorlichting door CVK en geluidsdagen van de Stichting Geluidshinder en later Internet zorgden voor bekendheid. Ook kreeg ik dikwijls bezoek en vragen van bouwkundigen, beleidsadviseurs en gemeentebestuurders. Ik schat dat er in de loop van de jaren in Nederland in de gemetselde en de betonuitvoering' tussen één en anderhalf miljoen eengezinswonin gen door 'mijn' muur gescheiden zijn. Daar wonen twee? drie? vier? miljoen mensen tussen, die daar, zonder dat zij het beseffen, profijt van hebben. Immers, goede geluidsisolatie zie je niet, hoor je niet, maar de overlast wel als die isolatie er niet of onvoldoende is. Meerdere keren is mij gevraagd waarom ik geen octrooi heb aangevraagd. Daar heb ik destijds niet aan gedacht. Ik was al blij dat er zestien - en direct daarna enkele honderden - woningen door de 'Middelburgse muur' gescheiden werden. Mijn streven was mensen stiller te laten wonen. Dat was en is nog steeds nodig. Zeker in de sociale woningbouw, waar bewoners ook in ploegendienst werken; overdag horen ze verkeersherrie, industrie- lawaai etc. en dan ook 's avonds en 's nachts nog ongewild geluid van buren. Ook buiten onze landsgrenzen is mijn anker- loze spouwmuur overgenomen. In België, Frankrijk, Polen en ik denk ook in Duitsland. Op Google 'ankerloze spouwmuren' intikken levert zeventig tot tachtig pagina's met meer dan 800 adressen op. Daar staat geen negatief woord over deze woning scheiding. Inschakelen geluidsadviseurs Praktisch alle gemeentebesturen in Nederland heb ben het voorbeeld van Middelburg gevolgd en zijn al vroeg in de jaren zeventig begonnen TNO en andere akoestische adviesbureaus voor preadviezen in te schakelen. Immers, waarom moet wel worden aangetoond dat constructiedelen sterk genoeg zijn en niet dat de te bouwen woningen aan de wet telijke eisen voor geluidsisolatie zullen gaan vol doen? Geluid(isolatie) is specialistenwerk. Het bleek steeds weer dat, wilde de stapelbouw ook voldoen aan de (magere) norm 'matig', het nodig was woningscheidende wanden en vloeren meer massa te geven, dus muren en vloeren dik ker te maken en ook 'zwevende dekvloeren' aan te brengen. Voor het scheiden van laagbouwwonin- gen bleek mijn ankerloze spouwmuur een uitne mend recept. Terugblik Als ik het zo vertel, lijkt het werk simpel, maar dat was het beslist niet; het g'eluidsisolatiewerk was zwaar, moeizaam en (in)spannend. Een tijd van ups en downs, vooral ook in de jaren tachtig, toen de economie in een dip raakte. Dikwijls heb ik mij afgevraagd wat de effecten van betere geluidsisolatie op het welbevinden van mensen zijn; ik denk minder spanningen, minder burenruzies, dus minder politiebemoeienis en ook minder vechten - en nog erger. Ik denk dat de ministeries van VROM en Volksgezondheid aan geluidsisolatie tussen woningen in de loop van de jaren veel te weinig aandacht hebben besteed. Zou een wijk met slecht geluidsgeïsoleerde woningen sneller aan kwaliteit inboeten dan een wijk waar weinig geluidsoverlast tussen woningen is? Wel licht een onderwerp voor een wetenschappelijk (promotie?)onderzoek. Het deed mij in die tijd en ook later pijn als er tussen eengezinswoningen weer massieve muren werden (en worden!) gemaakt die maar nauwelijks aan matig (0 dB) voldoen. Later de geluidsisolatie tussen woningen verbe teren is duur en weinig effectief. Dan moet er nogal wat gedaan worden voor 'twee decibellen beter', en woningen doorzagen is moeilijk. Ik denk nog steeds dat ik voor wonend Neder land iets goeds tot stand gebracht heb door de aan zet en oplossingen te geven voor stiller wonen in flats/appartementen en eengezinswoningen. Dank voor hulp: ir. C.J.M. van Unen; ing. L.H.J. Willigers van Geluid en Licht van TNO; de directie van het Centraal Verkoopkantoor Kalkzand- steenindustrie, in het bijzonder directeur W.B. Boomsma. Noten: 1dB: decibel is verhoudingsmaat voor geluidsenergie/ geluidssterkte. 2. TNO: Instituut voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, Delft. 3. VROM: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. 4. CVK: Centraal Verkoopkantoor Kalkzandsteenindustrie. 5. BNG: Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. 152 Geluidsisolatie

Zeeland | 2008 | | pagina 34