Genootschapszaken piUlHIE] Eric-Jan Weterings Genootschapscol lectie-Landwehr-Vogels tentoongesteld in Middelburg Twee jaar geleden ontving het Genootschap van de Tielse antiquaar John Landwehr en zijn echt genote Josephien Vogels een belangrijke collectie kinderboeken en prenten. Deze in de Nederlandse kinderboekenwereld unieke verzameling kwam daarna onder beheer van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daar is tot en met 10 januari 2009 een expositie te zien van een deel van de collectie. Aanleiding voor de tentoonstelling is "de belofte aan Landwehr, dat we iets van zijn verza meling aan het publiek zouden laten zien", vertelt conservator boeken van het Genootschap Wout Punt. Samen met conservator oud bezit Ronald Rijkse stelde hij de expositie samen. Daarvoor bekeken ze de 770 boeken en 535 prenten grote collectie en maakten daaruit een keuze. Over de waarde van de collectie wil Punt geen duidelijke uitspraak doen. "Er is een officieel taxa tierapport, maar de daarin genoemde bedragen zijn betrekkelijk. Zo'n taxateur bekijkt wat de mogelijke opbrengst is als de verzameling 'op de markt' zou komen. Dat is niet aan de orde, dus houd het maar op 'een zeer kostbare verzame ling'." Het belangrijkste criterium bij de selectie van het tentoon te stellen materiaal was 'uniciteit'. Punt: "We wilden alleen stukken laten zien die nergens anders zijn te bekijken, zelfs niet in de Koninklijke Bibliotheek." Om die reden viel bij voorbeeld veel zeventiende-eeuws materiaal af. Toch bleef er nog genoeg over om de samenstel lers voor moeilijke keuzes te stellen. "De vitrines waren zó vol." Een verantwoorde thematische opzet bleek te tijdrovend, waarop Rijkse en Punt besloten om de negentiende eeuw centraal te stellen. "Daar zijn twee goede redenen voor", meent Punt. "Ten eer ste de belerende toon in de boeken, die zo totaal anders is dan de manier waarop later kinderen BABIROESSA. De viervoetige zoogdieren in prentverbeeldingen. Nijmegen: D.J. Haspels, 1835. Genootschapszaken 155

Zeeland | 2008 | | pagina 37