Signalering Te Water zichzelf gaf, ziet nten alleen nog de res tanten, mede dankzij deze studie. Van Jona Willem te Water is bekend dat hij Gods goedheid ervoer toen hij gespaard bleef op 12 januari 1807. Op die dag ontplofte een met kruit geladen schip dat aan het Rapenburg' gemeerd lag. De ontploffing moet tot in Amsterdam gehoord zijn, de naaste omgeving werd verwoest en er waren vele slachtoffers. Koning Lodewijk Napoleon kwam zich onmiddellijk persoonlijk op de hoogte stellen. Huizen, verzamelingen en bibliotheken van verschillende Leidse geleerden raakten zwaar beschadigd. De historicus Adriaan Kluit - voor Leiden doceerde hij eveneens te Middelburg - en zijn vrouw kwamen om, prof. Luzac werd het Rapenburg ingeslingerd en verdronk, de hoog geleerde Van der Palm - ook iemand met een Zeeuwse periode - verloor zijn zoontje. Bekend is het verhaal dat de stokdove mevrouw Te Water bij de gigantische ontploffing' de woorden sprak: "Zei u iets, te Water?" De auteur van deze studie reconstrueert vrij precies het ontstaan van deze uitspraak. Bovendien heeft hij als een van zijn stellingen opgenomen dat gelet op haar doofheid mevrouw Te Water deze woorden vele malen zal gesproken hebben. Op 19 oktober 1822 kwam aan het leven van Te Water een einde. Hij werd begraven in Katwijk, waarbij zijn wens om buiten de bebouwde kom begraven te worden, in vervulling' ging. De studie over Jona Willem te Water, historicus en theoloog' tussen traditie en Verlichting, brengt op voortreffelijke wijze alles bijeen wat over deze bijzondere predikant en geleerde te vinden is en schetst zijn leven en werken, met zijn kwaliteiten en beperkingen, tegen de achtergrond van een interessante periode in onze geschiedenis. Het is een boek dat niemand die in de gewestelijke geschiedenis van de tweede helft van de achttiende eeuw geïnteresseerd is, ongelezen moet laten. Lo van Driel Jean Luc Meulemeester en Robert Nouwen (samen stelling), Pax Romana. De Romeinse vrede in de lage landen, themanummer Kunsttijdschrift Vlaanderen. Z.pl, 2008, 42 biz., ill. gedeeltelijk in kleur, [geen ISSN] Dit fraai uitgegeven boekje moet, aldus een van de auteurs, een bijdrage leveren aan de popularisering van de Romeinse en Middeleeuwse geschiedenis van onze streek. Of de verschillende schrijvers daarin geslaagd zijn, laten we aan het oordeel van de lezer over. Vast staat dat het geen populair boekje is. Afgaande op het notenapparaat en de uitvoerige bibliografie, die aan ieder hoofdstuk zijn toegevoegd, zou het predikaat 'populair-weten- schappelijk' beter op zijn plaats zijn. Voor mensen met belangstelling voor de invloed die de Pax Romana op de Lage Landen in het algemeen had, is het werk een regelrechte aan rader. Interessant is bijvoorbeeld de vergelijking die de schrijvers in de inleiding maken tussen de Pax Romana en de Pax Americana. Een poging tot actualisering van het verre verleden, die het vak geschiedenis vaak zo boeiend maakt. Net als de Amerikanen in onze tijd probeerden de Romeinen tweeduizend jaar geleden de naburige volken een vrede op te leggen, maar wel op hun voorwaarden. Jammer is alleen dat geen van de auteurs verder op deze belangrijke materie ingaat. Jammer is ook dat Zeeland er in dit boekje zo bekaaid vanaf komt. Slechts één bladzijde, geschreven door Arco Wille- boordse, is ingeruimd voor de geschiedenis van het castellum in Aardenburg. Wie meer wil weten van de oude en middel eeuwse geschiedenis van Aardenburg, komt in Vorsten, burgers en soldaten beter aan zijn trekken (gesignaleerd in Zeeland 17.3). Albert L. Kort 160 Boekbespreking Signalering

Zeeland | 2008 | | pagina 42