Zondags zilver in Zeeland Bernard van Noordwijk Op 14 augustus 1735 overleed in Axel Adriaentje Backers "zacht en kalm". Ze liet enkele siervoor werpen na. Van haar bezittingen werd destijds een boedellijst opgesteld, waarop onder andere twee ringen, een kralentour en een bijbeltje met twee "silvere knipjes" voorkwamen. Het kerkboek was kennelijk deel van haar zondagse dracht geweest en werd, gelukkig, na haar dood niet weggedaan, maar vermaakt aan de nabestaanden. Het is lange tijd, zeg maar vanaf de tweede helft van de zeven tiende eeuw, ook in Zeeland gewoonte geweest om kerkboekjes te voorzien van zilveren sluitwerk. Oorspronkelijk had dit de functie van het bij elkaar houden van de platten als het boek werd dichtge daan en het beschermde de inhoud tegen beschadi ging, weersinvloeden en ongedierte. Later dienden de zilveren hemelsleutels, zoals bijbelsloten werden genoemd, uitsluitend voor de sier. Zilver op het boek Zilveren sloten en beslag' werden soms aange bracht op albums, opschrijfboekjes en almanakken, maar meestal op boekjes met religieuze inhoud. Deze werden meegenomen naar godsdienstoefe ningen en werden eveneens thuis gebruikt voor persoonlijke devotie. In vrijwel alle denominaties kwamen dergelijke boekjes op zakformaat (octavo) voor, vaak herkenbaar aan de specifieke ornamen tiek van het zilverwerk. Veel protestantse bijbel tjes en psalmboekjes hadden zilveren sloten met afbeeldingen van Mozes en Aiiron, aangevuld met voorstellingen van de vier evangelisten. Kleine rooms-katholieke missalen en brevieren konden voorzien zijn van zilveren crucifixen, kruisjes of putti. Joodse gebedsboekjes werden versierd met zilverwerk, waarop een davidschild of een menorah voorkwam.Lang' niet altijd was echter aan de buitenkant te zien tot welke traditie het boekje behoorde. Veelal was het design neutraal en kregen boeksloten en hoekbeslag ornamentele, florale of symbolische decors. Gerekend vanaf het midden van de zeven tiende eeuw, toen boekjes met zilverwerk meer en meer in zwang kwamen, tot aan het einde van de negentiende eeuw volgde de vormentaal van sloten en beslag' de gangbare stijlperiodes, van elegant rococo, rechtlijnig empire tot vloeiend biedermeier. Het eenvoudige strakke boekslot werd gevolgd door levendig barok-sluitwerk, dat weer Enkele boekjes uit de colleetie-Van Noordwijk. 122 Zondags zilver

Zeeland | 2008 | | pagina 4