17.4 Veel protestantse bijbeltjes en psalmboekjes hadden zilveren sloten met afbeeldingen van Mozes en Aaron en voorstellingen van de vier evangelisten. Zilverwerk ca. 1857 van Gebr. De Lange Wendels, Middelburg. Menig boekbandje had één enkelvoudig slot, waarmee een bepaalde uitstraling" werd verkregen. Maar verreweg de meeste boekjes hadden een dubbele sluiting. Dit stond uiteraard rijker en ver hoogde de allure van het boekje. Zilveren hoekbeslag Afgezien van sloten kwamen op de boekjes hoek stukken voor, die oorspronkelijk bedoeld waren - zoals trouwens alle hoekbeslag - om de band te beschermen. Te onderscheiden zijn front- en rug'- hoekstukken. Hieraan kon zogenoemd kantbeslag worden toegevoegd, dat als driezijdige of vierzij dige rand rondom de platten werd aangebracht. Aan de bovenzijde van de boekband werden soms kettingklampen met ringen of ogen gemonteerd. Hieraan werd een draagkoord of ketting bevestigd, zodat het boek als een handtasje kon worden mee genomen. Centraal op de platten van de boekband kon den middenstukken worden geplaatst, die werden gebruikt voor het aanbrengen van een monogram, een familiewapen of een zinnebeeldige voorstel ling. De functie van boekbandprotectie was bij het plaats maakte voor symmetrisch gevormd zilver werk van de romantiek. Ook de techniek om zilver te fatsoeneren stond niet stil. Moesten boeksloten aanvankelijk met de hand uitgezaagd, gedreven, geciseleerd of van getrokken draadwerk (filigrein) vervaardigd worden, later konden ze worden gegoten door dat bedrijfsklare mallen ter beschikking kwamen. Vanzelfsprekend bleven er nog heel wat handma tige bewerkingen te doen, zoals passend maken, bruneren, graveren en afwerken. Een kunstzinnige zilversmid kon zich dus creatief goed uitleven op boeksloten en hoekbeslag. Zilveren boeksloten Een boekslot bestaat uit drie delen: een muiter, een klamparm en een aanzetstuk. De muiter is het pas sieve deel dat op het voorplat van de boekband is gemonteerd. Hierin valt de sluithaak van de klamp arm; deze klamparm is scharnierend verbonden met het aanzetstuk. Het aanzetstuk is het onderdeel van het boekslot dat vast op het achterplat van de boekband is bevestigd. Joods gebedsboekje, 17de/18de eeuw met 'Kroon der Wet'. Zondags ziIver 1 23

Zeeland | 2008 | | pagina 5