Sloten en hoeken met een getailleerde vorm, ca. 1750, toegeschre ven aan Gilles Meesen, Middelburg. de vervaardiging van klein zilver. Van de acht tiende eeuw zijn onder meer boeksloten bekend, vervaardigd door de edelsmid Toussaint Brunei, die van 1758 tot 1771 in Middelburg werkte. Ook Jacobus Clement, die vanaf 1761 in Middelburg gevestigd was, heeft fraaie bijbelsloten en hoek stukken gemaakt, evenals Martinus van de Pol (werkte van 1771 tot 1807) en Gerrit van Goethem (van 1775 tot 1811). In Goes was tezelfdertijd Mar cus Bodding'ius actief als zilversmid (van 1795 tot 1811). Het maken van boeksloten werd in Middel burg in de negentiende eeuw voortgezet door onder anderen de gebroeders Gerrit en Dirk de Lange Wendels (werkten van 1849 tot 1857) en in Goes door Johannes Gijsbert Roelofse (van 1838 tot 1858). Deze namen vormen slechts een greep uit de vele vermeldingen van Zeeuwse smeedkunstenaars die in de loop der eeuwen voortreffelijke boekslo ten en beslag van zilver hebben gemaakt. Er traden wel verschillen op in de decors van zilverwerk. Brunei maakte bijvoorbeeld zilveren sluitingen met het Zeeuwse wapen, bestemd voor koopmansboekjes. Clement leverde geciseleerd bij belzilver met veelal vegetale motieven. De sloten die Van de Pol maakte, waren populair vanwege de getailleerde vorm. Van Goethem graveerde bij voorkeur een soort 'tudorroos' in boeksloten, Bod- dingius was kennelijk nogal gecharmeerd van ster vormige bloemen, Roelofse van schelpen, terwijl de gebroeders De Lange Wendels bekend waren om hun bijbelse afbeeldingen. Toen eenmaal gegoten boekzilver kon worden vervaardigd met behulp van uniforme mallen (die in bijna alle regio's door zilverwerkers werden aangeschaft), was uit het meesterteken, jaarletter en waarborgstempel te concluderen door wie, wanneer en waar de sloten en het beslag waren gemaakt. Een proeve van Zeeuws boekzilver Een mooi voorbeeld van een kerkboekje met zil veren sloten en beslag dateert van 1762 en bestaat uit een Nederlandse bijbel volgens de Statenver taling, waarvan de aanvankelijke uitgave was verschenen in 1637. Nadat deze eerste officiële Statenbijbel door Paulus Aertsz. van Ravensteyn te Leiden werd gedrukt, volgden weldra meerdere bijbeledities, onder andere bij J. Brandt en Zoon te Amsterdam en Joh. Enschede en Zonen te Haarlem, die later de bekende Bijbel-Compagnie vormden. Ook in Zeeland werden bijbelse uitgaven gedrukt, bijvoorbeeld bij Van der Peijl te Kruiningen (die lange tijd het alleenrecht had op het drukken van de Psalmen van Datheen). Het hier besproken kerk boekje is een uitgave van Ph. Losel, H. Brandt, D. Onder de Linden, 0. van Grafhorst, G. de Groot en P. Schouten, Boekverkopers in Compagnie te Amsterdam en voor echt ondertekend door Do. Joh. Plantinius. Het titelblad toont een fraai stadsge zicht op Amsterdam. De boekband is vervaardigd van een waar devolle leersoort, met kaders in blindstempeling en met een achttal ribben op de mg. Het leer is getrokken over houten platten en heeft een 'door leefde' glans, waardoor een fraaie ouderdomstint is verkregen. De front- en rughoeken zijn voorzien van beschermend zilverwerk in een luxueuze uit voering. De forse sloten en hoekstukken stralen een zekere welstand uit. Ze zijn eind achttiende of begin negentiende eeuw gemaakt door Marcus Boddingius, zilversmid te Goes. Zijn meesterteken is duidelijk afgeslagen aan de binnenkant van de onderdelen. Zowel de sloten als de hoekstukken zijn prachtig vormgegeven en rijk versierd met geciseleerde florale motieven. Aan de binnenkant van het bovenslot zijn, vermoedelijk voor de toen malige eigenares, de initialen J.A.K.B. gegraveerd. 126 Zondags zilver

Zeeland | 2008 | | pagina 8