17.4 Gezien de aantekeningen die in dit bijbeltje zijn aangetroffen, zal het aan Jannetje Bruinooge (zij leefde van 1784 tot 1833) te Borssele hebben toe behoord. Aannemelijk is dat zij dit 'aangeklede' kerkboekje van haar vader en moeder kreeg in of omstreeks het jaar 1802. In die tijd was het gewoonte dat ouders een mooi kerkboekje gaven aan hun dochters als deze in het openbaar belijde nis van hun geloof aflegden, meestal rond hun achttiende jaar. De collectie Het besproken bijbeltje met het Zeeuwse zilver alsmede alle afgebeelde exemplaren zijn afkomstig uit de collectie-Van Noordwijk. Deze bestaat uit boekjes vanaf 1650 tot circa 1895 uit alle wind streken van Nederland (sommige van daarbuiten). Alle verzamelde boekbandjes zijn voorzien van sloten en een aanzienlijk deel van beslag. Bij het samenstellen van de collectie is gelet op verschei denheid in ornamentiek, vormgeving, symboliek, oorsprong en tijdsbepaling van het zilverwerk. Het verzamelen is begonnen omstreeks 1965 en de collectie is voortdurend in beweging door verwerving, aanvulling en selectie. Thema's als onderzoek, determinatie en kennisvergaring spe len een voorname rol bij de aandacht voor deze collectie. Doorlopend worden hierover gegevens uitgewisseld met universiteiten, musea, biblio theken, antiquaren, enz. In 2006 is voor het eerst een expositie gehouden van beslagen boekbandjes in het Bijbels Museum te Amsterdam en in 2008 in het Zilvermuseum Sterckshof te Antwerpen (Deurne). Dit najaar is in het Historisch Museum De Bevelanden te Goes een soortgelijke tentoon stelling gehouden onder de titel 'Zondags Zilver in Zeeland'. Deze laatste expositie vond plaats in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed, zoals 2008 is uitgeroepen door de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland. Genoemde exposities zijn vrijwel geheel gewijd aan de collectie-Van Noord- wijk en aan de hand hiervan is het boek Zondags Zi/ner verschenen, waarin de meeste getoonde objecten (zo'n 180 stuks) uitvoerig zijn beschreven en afgebeeld. Zilverwerk, ca. 1795 van Marcus Boddingius, Goes. De foto's bij dit artikel zijn gemaakt door de auteur. Zondags zilver 127

Zeeland | 2008 | | pagina 9