Gezicht op het jachthuis Ter Linde te Ritthem. Tekening Jan van Ouwerkerk, ca. 1840. (ZA, Zei. 111., II nr. 939) ning' door Jan van Ouwerkerk van het jachthuis Ter Linde bij Ritthem uit circa 1840 (ZI-II-0939) is een goed voorbeeld van de wijze waarop topog'rafisch- historisch materiaal ons op het verkeerde been kan zetten. De tekening van Van Ouwerkerk lijkt het voorkomen van het jachthuis halverwege de negentiende eeuw goed weer te geven. De tekening is echter niet naar de natuur gemaakt, maar door Van Ouwerkerk gekopieerd naar een zeventiende- eeuws schilderij van de Middelburgse schilder en kunsthandelaar Laurens Bernard, dat door Jan Fak Brouwer (overleden in 1839} aan het Zeeuws Genootschap was geschonken. Het jachthuis had in 1840 zijn oude glorie verloren. In 1812 en 1828 waren grote delen van het gebouw gesloopt. Jan van Ouwerkerk had zijn tekenopleiding gevolgd aan de Middelburgse Teekenakademie, waar de beginselen van het tekenen volgens een vast patroon werden bijgebracht. Iedereen die de academie, die in 1778 werd opgericht, voor het eerst bezocht, begon in de laagste klasse 'tekenen naar prent'. Eerst kwamen de afzonderlijke delen van het menselijk lichaam aan bod, daarna oefen den de leerlingen in het natekenen van prenten met andere voorstellingen. Bij de oprichting van de academie was hiervoor een ruime voorraad aange schaft, die regelmatig werd aangevuld. Wanneer een leerling goede vorderingen maakte, konden ook tekeningen en schilderijen als voorbeeldmate riaal gebruikt worden. Het weergeven van verschil lende kleurschakeringen en het correct natekenen van onduidelijke overgangen tussen licht en schaduw behoorden in dat stadium tot de lesstof, evenals het vergroten of verkleinen van een voor stelling' om de leerling in het schatten van verhou dingen te bekwamen. De Middelburgse Teeken akademie bezat zelf diverse schilderijen die hiervoor gebruikt werden, maar ook de collectie van het Zeeuws Genootschap dat in hetzelfde gebouw - het Museum Medioburgense in de Latijnse Schoolstraat - gehuisvest was, zal als les materiaal gebruikt zijn. Een tweede tekening naar het schilderij van Laurens Bernard, in 1821 gemaakt door tekenleraar Johannes Hubertus Reijgers (ZI-II-0938), getuigt hiervan. Zl digitaal 9

Zeeland | 2009 | | pagina 11