Verheye liet de ZI na aan zijn enige zoon Laurens de Witte van Citters (1781-1862). Bij testa ment bepaalde Laurens dat als zijn zoon geen belangstelling had voor de atlas, deze na taxatie aan het Zeeuws Genootschap te koop moest wor den aangeboden. Zo wordt het genootschap in 1863 voor 1200 eigenaar van de Zl. Na de koop werd de atlas, die zich nog altijd op het meestal onbewoonde kasteel Popkensburg bevond en uit circa drieduizend afbeeldingen bestond, overge bracht naar het museum van het genootschap aan de Latijnse Schoolstraat te Middelburg en bij de reeds bestaande kleine collectie van het genoot schap gevoegd. Meinard Frederik Lantsheer (1819-1877) in 1833. Hij was onder meer voorzitter van het Zeeuws Genootschap. (ZA, Zei. 111., IV nr. 581) Beheer Het genootschap stelde M.F. Lantsheer aan als conservator. Hij en zijn opvolger F. Nagtglas heb ben de gehele verzameling beschreven en gecatalo giseerd, waarbij zij de door Verheye van Citters aangebrachte ordening handhaafden. Volgens Nagtglas hadden zij dat mede gedaan vanwege de door Verheye vervaardigde titelbladen. Deze cata logus is in de jaren 1879-1880 in twee delen in druk verschenen. Nadien zijn er nog vier supple menten in druk uitgekomen. De in 1913 benoemde conservator K. Heeringa had grote bezwaren tegen de door Lantsheer en Nagtglas gebruikte ordening. Bovendien schoot de zakelijke beschrijving tekort en was er geen num mering bij de beschrijving aangebracht, wat uiterst lastig was als een afbeelding opgezocht moest wor den. Heeringa oordeelde dan ook dat er een nieuwe catalogus moest verschijnen. Zijn eerste werk daar toe was alle archivalia uit de atlas te verwijderen. Verder wist hij te bewerkstelligen dat het genoot schap in 1914 de getekende kaarten in beheer gaf aan het Rijksarchief in Zeeland waar zij beter opgeborgen zouden zijn en bovendien samen met de verzameling van het Archief door De Waard beschreven konden worden. De gedrukte kaarten werden aan de Provinciale Bibliotheek in bewaring gegeven. Heeringa is overigens niet meer toegeko men aan het catalogiseren. Door toedoen van Unger, zijn opvolger, zijn de gedrukte kaarten in 1922 teruggekeerd in de ZL Unger heeft de verza meling" in vier afdelingen ingedeeld: 1. Gedrukte kaarten en plattegronden, 1931 2. Topografische prenten en tekeningen, 1940 3. Historie en leven, verschenen, 1950 4. Portretten en personalia, 1957 waarvan de catalogi in de periode 1931-1957 ver schenen. De aanwinsten tot 1995 zijn op dezelfde wijze beschreven. Bij het bombardement van Middelburg in 1940 zijn van de ca. 850 aan het Rijksarchief in Zeeland in beheer gegeven getekende kaarten er ruim 800 verloren gegaan. De Zl, ondergebracht in het museum van het genootschap in de Wag'enaar- straat, heeft in de oorlog geen schade opgelopen. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in september 1939 was de Zl overgebracht naar een particuliere kluis in de Singelstraat en na het bom bardement teruggebracht naar het voor oorlogsge weld gespaarde museum. Dit was geenszins een veilige plaats. Vanwege het belang van de atlas, ook en vooral voor de wederopbouw van Middel burg - de verzameling van de gemeente Middel burg was verloren gegaan - bood het provinciaal bestuur van Zeeland aan de helft bij te dragen voor de aanschaf van een kluis, hetgeen door het bestuur van het genootschap werd aanvaard. Voorjaar 1944 werd de ZI naar een bewaarplaats in de duinen bij Zandvoort gebracht. Na de oorlog keerde de Zi ongeschonden terug in de Wagenaarstraat. Zl digitaal 11

Zeeland | 2009 | | pagina 13