^11 lll'H 111 [[ZF.LANDOL COMTTATUS NOVISSIMA TABVLA, DELINEATA j rfle •PÜ/.X, Eerste blad van Zelandiae comitatus novissima tabula, door Nicolaas Visscher, 1655. (ZA, Zel. 111., 1 nr. 95) plein in Middelburg. Hier wordt de ZI uitstekend beheerd en ontsloten. Aanwinsten Direct na de aankoop van de ZI in 1863 sprak de voorzitter de wens uit dat het genootschap blij vende belangstelling voor de ZI mocht behouden en dat door aankopen en schenkingen de atlas in de loop der tijden een illustratie van de historie van Zeeland zou blijven. Door aankopen en schen kingen is de ZI enorm gegroeid en ik zal nu aan de hand van Lingers indeling enige aanwinsten noemen. Kaarten en plattegronden In 1866 werden voor 150 gulden vijftien platte gronden van Zeeuwse steden aangekocht. Deze plattegronden waren in het midden van de zes tiende eeuw in opdracht van Filips II vervaardigd door Jacob van Deventer. Het waren zogenaamde minuten, dat wil zeggen een eerste versie gemaakt aan de hand van topografische en andere gegevens die tijdens de veldopnamen werden opgetekend. In Madrid bevindt zich de atlas met de netkaarten van Van Deventer. De plattegronden waren een waar devolle aanwinst en vrijwel direct na deze aankoop kwamen er verzoeken binnen om aftekeningen van deze plattegronden te mogen laten maken. Helaas is deze aanwinst in 1940 verloren gegaan. Wel waren er gelukkig aan het begin twintigste eeuw aftekeningen van de plattegronden en daarvan steendrukken gemaakt die zijn opgenomen in J. van Deventer, Plattegronden van Nederlandsche steden, 's-Gravenhage, 1916-1923. ZI digitaal 13

Zeeland | 2009 | | pagina 15