Nieuwe kaarten op Zeeland betrekking hebbende werden veelal aangekocht, voor zover ze niet door de makers geschonken werden. J. Mag'ielse en J.J. Brandt schonken in 1865 de originele door hen in 1857 getekende kaart van de provincie Zeeland. In de aanbiedingsbrief staat dat in de kaart bij het op steen brengen enige kleine wijzigingen waren aan gebracht maar dat het geen afbreuk deed aan de getekende kaart. Deze kaart, in 1914 ook in bruik leen aan het Rijksarchief in Zeeland gegeven, is niet in 1940 verbrand. F.P. Polderdijk (1860-1944), van beroep landbou wer te Nieuw- en Sint Joosland, kreeg bekendheid door zijn onderzoek naar de geschiedenis van zijn woonplaats. In 1942 schonk hij ongeveer honderd kaarten aan het genootschap waarvan hij lid was. In deze aanwinst bevinden zich zowel door Polder dijk vervaardigde kaarten als door hem getekende kopieën van kaarten uit het bezit van het genoot schap die later in 1940 verloren zijn gegaan. Als belangrijkste aanwinst bij de gedrukte kaarten kan vermeld worden de Visscher-Romanatlas. De volledige titel van dit werk is Theatrum Urbium, Toneel ofle Beschrijvinge nan 't Hertogdom Bra bant: En de Graafschappen van Vlaenderen en Zee land. Mitsgaders Een oprechte afbeeldinghe Der Steden en Dorpen daer in gheleghen. Nu nieuwlicks bijeenvergaedert door Zacharias Roman en Nicolaus Vissclier. Tot Middelburgh: Bij Zacharias Roman, Boeckverkooper op den Burght inden Vergulden Bijbel, Anno 1662. Deze atlas bevat kaarten van het hertogdom Brabant, van het graafschap Vlaanderen en van het graafschap Zeeland en verder afbeeldingen van steden en dorpen en heerlijkheden daarin gelegen. Voor zover bekend bestaat er van deze atlas geen tweede exemplaar, met andere woorden een uniek stuk dat door verleende subsidies in 1991 kon wor den aangekocht. Topografische prenten en tekeningen De afdeling topografische afbeeldingen was de grootste en is de grootste gebleven. Hoewel in het verslag van 1874 melding wordt gemaakt van het feit dat getracht zal worden van oude gebouwen nauwkeurige afbeeldingen te ver krijgen, is er tot het einde van de negentiende eeuw weinig aandacht voor verdwijnende monu menten. Zo worden pas rond 1900 afbeeldingen verworven van gebouwen die in Middelburg ten behoeve van de aanleg van kanaal en spoor zijn afgebroken, zoals van de Vlissingse Poort. De bouwkundige Ovaa uit Middelburg bood in 1866 voor 30 tekeningen van de Vlissingse Poort aan. Van deze aankoop wordt afgezien wellicht van- Doorsnede van de Vlissingse Poort te Middelburg", 1868. Getekend door C.L. Ovaa. Detail. (ZA, Zei. 111., II nr. 363) wege de prijs. Begin twintigste eeuw worden ze alsnog aangeschaft voor 7,50. Even voor deze aankoop was al een foto van de Vlissingse Poort, gesloopt in 1867, aangekocht. In 1921 schonken de erfgenamen van de kunst schilder Jacob Huijbrecht Hollestelle ruim veertig afbeeldingen aan de Zl, waaronder 32 tekeningen vervaardigd door Hollestelle zelf. Hieronder ook aquarellen die zowel de Vlissingse Poort als de pakhuizen van de WIC, eveneens gesloopt in ver band met de aanleg van kanaal en spoor in de jaren 1867-1872, weergeven. Een belangrijke aankoop voor de afdeling topog'ra- 14 Zl digitaal

Zeeland | 2009 | | pagina 16