fische afbeeldingen werd in 1907 gedaan met twaalf cartons met stads- en dorpsgezichten. Car tons wil zeggen tekeningen die dienden tot voor beeld voor de graveur. Gravures naar deze cartons zijn onder andere opgenomen in het Speculum Zelandiaeeen uitgave bestaande uit 36 gravures Veel topografische afbeeldingen zijn verkregen door schenkingen. Zo schonk jhr. mr. J.W.M. Schorer enige tekeningen van de in 1870 gesloopte buitenplaats Arnestein. Naar aanleiding van dit geschenk vroeg het bestuur van het genootschap aan leden wier buitenplaats was afgebroken de r Gezicht op de Vlissingse Poort te Middelburg, gezien van de landzijde, kort vóór de sloop. Foto H. Buckmann, 1873. (ZA, Zei. III., II nr. 365} van Zeeuwse steden, dorpen, ambachtsheerlijkhe den, kastelen en buitenplaatsen die na 1668 is uit gegeven door Visscher te Amsterdam en in 1988 kon worden aangekocht voor de ZI. Door de over name van het bedrijf van de Visschers kwamen de cartons en koperplaten in het bezit van de weduwe Ottens en haar zonen te Amsterdam, die na 1720 een nieuwe uitgave van het Speculum verzorgden. Wel moderniseerden zij eerst de prenten door de omlijsting door een recht kader te vervangen en de plaatsnamen onderaan de prent te plaatsen. Een achttiende-eeuws ingekleurd exemplaar van het Speculum uitgegeven door Ottens kon in 2005 met subsidie worden aangekocht. Gravures naar verschillende van deze cartons zijn trouwens ook opgenomen in de hierboven genoemde Visscher-Romanatlas. tekeningen van deze plaatsen, die voor hen geen enkele waarde meer hadden, aan de Zelandia lllustrata te schenken. Tevens werden de ambachts heren vriendelijk verzocht de in hun archief aanwe zige kaarten, voor zover zij niet meer voor hen van belang waren, eveneens aan het genootschap te schenken. Deze oproep had tot gevolg dat verschil lende kaarten werden geschonken, die echter in 1940 verloren zijn gegaan. Van buitenplaatsen wer den eveneens afbeeldingen geschonken. Van onder andere de buitenplaatsen Poppenroede Ambacht, Ter Hooge, Sint Jan ten Heere, Elzenoord en Mid denhof werden tekeningen, rond 1775 door Jan Arends gemaakt, aan de ZI geschonken. Deze teke ningen zijn van grote historische en topografische betekenis omdat zij de huizen en tuinen van Wal- cherse buitenplaatsen in hun volle pracht weerge- ZI digitaal 15

Zeeland | 2009 | | pagina 17