Gezicht op het dorp Biezelinge. Kopie ca. 1680 naar N. Visscher. Carton uit het Speculum Zelandiae. (ZA, Zei. 111., II nr. 1553) ven. Ter aanvulling van deze collectie kon in 1995 een serie van negen tekeningen door Jan Arends van het Huis te Oostkapelle worden aangekocht. De recentste aanwinst van topografische tekenin gen is de schenking van de heer en mevrouw De Plaa bestaande uit ruim 2.500 tekeningen vervaar digd door de schenker. Hieronder bevinden zich omder andere tekeningen van alle heden ten dage in gebruik zijnde kerkgebouwen. Historie en leven Water speelt een belangrijke rol in de geschiedenis van Zeeland. De aanleg van de spoorlijn van Ber gen op Zoom naar Vlissingen heeft een enorme impact op Zeeland gehad. Zuid-Beveland en Wal cheren waren eiland af maar vanwege het verdrag met België in 1839 gesloten, waarbij Nederland zich verplichtte de Belgische scheepvaart veilige doorvaart te verlenen, werden het Kanaal door Zuid-Beveland en dat door Walcheren gegraven. Door de welwillende medewerking van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en van de ingenieurs belast met het toezicht op de aanleg van de spoor lijn en kanaalwerken in Zeeland, werden bestek ken, kaarten en foto's van deze werken aan het genootschap geschonken. Uit de twintigste eeuw zijn er eveneens aan winsten op het gebied van waterwerken, maar die zijn veelal aangekocht. Als voorbeeld kan worden genoemd de afsluiting van het Veerse Gat. Naast de aangekochte prenten van Antoine Mes, Berserik en Rijnsaard geven de nodige foto's uit onder andere het legaat-De Casembroot een beeld van dit werk. Uiteraard zijn er ook vele aanwinsten die een impressie geven van watersnoodrampen. In april 1943 vond een dijkval plaats in de Wilhelmina- polder. Kees Gorter legde in een tijdsbestek van drieënhalve maand het herstel vast in 44 teke ningen. Ten behoeve van de bevrijding werden de dij ken van Walcheren in 1944 gebombardeerd en kwam Walcheren onder water te staan. Een indruk hiervan geven onder andere de twee schetsboeken, achttien tekeningen en dertig aquarellen die Waalco Dingemans jr. van de inundatie en droog legging van Walcheren in 1944/'45 vervaardigde. Er zijn ook beelden van de Watersnoodramp van 1953 te zien in de vorm van vele foto's uit onder andere het legaat-De Casembroot, maar ook in zeventien tekeningen en zestien gouaches gemaakt door Piet Bulthuis op Schouwen-Duive- land. Bij historie en leven behoort ook aandacht te 16 Zl digitaal

Zeeland | 2009 | | pagina 18