Kaart van Sluis, Cadzand en omliggende polders tijdens beleg en verovering van Sluis door prins Maurits, met onder van rechts naar links, afbeelding van het beleg door de hertog van Parma (1587), het beleg van Sluis door prins Maurits en afbeelding van de stormbrug gemaakt bij het beleg van Sluis. 25/04/1604 - 19/08/1604. Kopergravure, maker onbekend. (ZA, Zei. 111., Ill nr. 114) Slag bij Nieuwpoort in hetzelfde jaar, de belegerin gen van Grave (1602) en van Oostende (1603- 1604) en ten slotte de Vlaamse veldtocht in 1604. Dit laatste grote wapenfeit van Maurits is niet als een enkel krijgsfeit weergegeven, maar als een doorlopend stripverhaal van vier maanden strijd. In de overstelpende hoeveelheid afgebeelde krijgshan delingen zijn bij nadere beschouwing drie fasen te onderscheiden: ten eerste vloot en leger bij de lan ding op het eiland van Cadzand, vervolgens de tocht door Staats-Vlaanderen van Cadzand naar IJzendijke en verder naar Aardenburg en Sluis en ten slotte de omsingeling van Sluis. Gezien Baltha- sars nauwe betrokkenheid bij het maken van kaar ten en prenten van het krijgsbedrijf in die jaren kunnen we stellen dat hij in een los dienstverband stond tot de stadhouder en de Staten-Generaal. In de resoluties uit de jaren 1600 tot 1612 komen we keer op keer vergoedingen tegen, zowel voor de onkosten die hij bij zijn verblijf bij het leger te velde had gemaakt, als voor het graveren, drukken, distribueren en presenteren van zijn prenten. Daar bij worden de "caerten van den Vlaamschen tocht" met name genoemd. Zeeland, zo nauw betrokken bij wat er aan de overkant werd uitgevochten, kon daarbij niet achterblijven. Katie Heyning was zo Zl digitaal 23

Zeeland | 2009 | | pagina 25