Kaart van Sluis, Cadzand en omliggende polders tijdens beleg en verovering van Sluis door prins Maurits, 25/04/1604 - 19/08/1604 Graveur Floris Balthasarsz. van Berckenrode. (ZA, Zei. 111., Ill nr. 117) gedediceert", deze vergoeding verleend werd voor de hierboven vermelde prent van de Vlaamse veld tocht die hij al een jaar eerder had gepresenteerd. En ten laatste kwam ik in de Atlas van Stolk een kaartje van de door de Staten in 1605 aangelegde nieuwe vestingwerken van Sluis tegen, dat alleen als bijkaartje bij een groter exemplaar een functie kon hebben. Terwijl de vage omschrijving van nr. 117 in Lingers catalogus van Zelandia Illustrata, deel 111 mij bij het onderzoek in 2004 niet op het spoor van deze ontbrekende schakel had gezet, gebeurde dat kortgeleden wel. Na de foto op het catalogusfiche nauwkeurig te hebben bekeken, sloot de cirkel zich. Dat was des te sterker het geval toen ik daarna het origineel onder ogen kreeg: dit moest het voorbeeld zijn dat Orlers en in navolging van hem Blaeu had gebruikt. Laten we de vondst eens nader bekijken. De titel begint met het hoofdthema "Obsidionem hanc nobilissimam oppidi Slusae...", de belegering van Sluis, en geeft daarna een kort overzicht van wat er verder op de kaart te zien zou moeten zijn: IJzendijke, zoals het is en was (quod est et quod fuit), de forten bij Oostburg en bij Slepeldamme, vier schansen op het eiland Cadzand en het nieuw aangelegde havenfort van Sluis met de vaart naar Nieuwerhaven en dat alles in de juiste verhouding in kaart gebracht, zoals wordt gesteld. De teksl die met de opdracht aan de Staten-Generaal en de Sta ten van Holland afsluit, is aldus ondertekend: "Flo- rentius Balthazarius Delphensis". Omdat de kaart met het formaat 45 x 60 cm veel minder laat zien dan de titel doet vermoeden (Oostburg en de vaart van Nieuwerhaven staan er niet op) en omdat in de nummering op de kaart die naar een legenda ver wijzen de nummers 1 tot en met 26 niet voorko men, moet de conclusie wel zijn dat van de oor- Zl digitaal 25

Zeeland | 2009 | | pagina 27