Dc nokafwerking in de vorm van fleurons: woonhuis Klein Zeeduin, Lijdijkweg 5, Vrouwenpolder, (foto Leo Hollestelle) rons. Dat oogt geweldig, maar keramische orna menten op een dak zijn kwetsbaar en gaan minder lang mee. Ze zijn dan ook nog zeldzamer dan de dakpan zelf. Op Schouwen-Duiveland De Oeg'stg'eester dakpan werd populair vanwege haar fraaie en afwijkende uiterlijk. Op Schouwen- Duiveland werden er twee openbare gebouwen mee gedekt. In Zierikzee was dit de Lutherse Kerk, in het zuidwesten van de stad. Het charmante gebouw, met zijn loden zwanen op het dak, dateert in deze vorm uit 1755. In 1873 bleken de leien op het dak aan vervanging toe. Bijna honderdtwintig jaar is een behoorlijke leeftijd voor een leipan. De gemeente Zierikzee, die vanaf het ontstaan van dit gebouw zorg draagt voor het onderhoud van het exterieur, besloot in dat jaar om "het leyendak aan de kant van de Vissershuisjes ter oppervlakte van 65 m2 te vervangen door geoctrooyeerde platte pannen". De andere kant van het dak werd enkele regels verder genoemd, wat aangeeft dat het karwei in twee fases werd uitgevoerd. Gemeen tebouwmeester Matthieu Couvée besliste dat deze voorname dakbedekking het kerkje goed zou staan. Het is jammer dat het bijbehorende bestek verlo ren ging, zodat we niet weten hoeveel pannen er zijn gebruikt en wat ze hebben gekost. Aannemer Cornelis Aleman, wiens bedrijf was gevestigd op het adres Kerkhof noordzijde nummer 4, voerde het werk uit. Het andere gebouw met Oegstgeester pannen is de Bewaerschole in Haamstede. Tegenwoordig doet het dienst als expositieruimte. Het schoolgebouwtje werd gebouwd door de Haamsteedse aannemer Iman de Rijke en geopend op 8 juli 1874. Het ont werp was ook van Matthieu Couvée. Hiervan bleef het bestek wel bewaard. In artikel 9 van Bestek en voorwaarden voor het bouwen van een Bewaar school te Haamstede kunnen we onder het hoofd stuk 'Verschillende metselwerken' lezen: "Het dak van het schoolgebouw beleggen met beste blauwe Belgische dakpannen, volgens monster". Hier wer den de Oegstgeester dakpannen "Belgische" genoemd, waaruit blijkt dat zelfs de Zierikzeese gemeentearchitect de naam van deze dakpan niet kende. Overigens is het niet ondenkbaar dat hij de dakpannen in België heeft gekocht. Het gebouw van de Lutherse Kerk te Zierikzee. (foto Leo Hollestelle) 30 Dakpannen

Zeeland | 2009 | | pagina 32