Het gebouw van het voormalige gemeentehuis van Stavenisse. (foto Betty Blikman) Oegstgeester dakpannen worden verder zelden aangetroffen op Schouwen-Duiveland. Wat res teert, ligt in Dreischor op een klein gedeelte van het dak van de voormalige dokterswoning aan de Ring en op de achterzijde van de voormalige boer derij De Zon aan de Rijksweg bij Oosterland, onzichtbaar vanaf de openbare weg. Verdwenen Oude foto's tonen ons dat er veel is verdwenen. Het gebouw van stoomgemaal Beldert - gebouwd in 1882 en na de ramp afgebroken - was ermee bedekt. Het zestiende-eeuwse De Mossel, later hotel Van Veen en daarna het Sint Cornelia Liefdehuis genoemd, stond aan het Zierikzeese Kraanplein. Het dateerde uit de zestiende eeuw, maar werd in 1871 verbouwd en kreeg toen Oegstgeester pan nen. Ongetwijfeld heeft Matthieu Couvée ook hier de hand in gehad. Het grote huis werd afgebroken in 1938. De pannen sierden eveneens het dak van de grote beurs te Bruinisse, in 1874 gebouwd en afgebroken in 1959. Op een foto is duidelijk te zien dat voor dit 'handelsgebouwtje' niet alleen de bij zondere dakpannen zijn gebruikt, maar ook dat de vorstpannen de fleurons dragen die erbij waren te verkrijgen. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van de plaatselijke aannemer Jan Elenbaas. In Dui- veland lagen de pannen ook op het dak van de uit 1651 daterende buitenplaats De Heerenhof te Oos terland. In welk jaar ze werden gelegd is onbekend. De buitenplaats werd in januari 1944 verwoest door een bombardement. Ook boerderij De Klippe droeg deze pannen. Ze stond aan het Klippewekken te Duivendijke (bij Brouwershaven). Deze in 1919 gebouwde boerderij ging door de ramp in 1953 ten onder. Tholen Op Tholen is de Oegstgeester dakpan slechts een maal gesignaleerd: op het voormalige gemeente huis van Stavenisse. In 1859 besloot de gemeente raad ter verfraaiing van het dorp een gemeentehuis met conciërgewoning aan het eind van de Voor straat bij de haven te bouwen. Op die plek stond een redoute, een stenen wachttoren, gebouwd rond 1600, ter bewaking van het eiland. Deze werd afge broken, op een gedeelte van de fundamenten na. Architect J. Labrijn uit Gouda ontwierp een groot pand met twee verdiepingen en een afdak. Voor de bouw mochten alleen de beste materialen en dito gereedschappen worden gebruikt. Op 6 februari 1860 werd het werk aanbesteed. Zeventien aanne mers schreven in, zestien afkomstig van het eiland en een van Schouwen-Duiveland. Jan Elenbaas uit Bruinisse schreef het laagst in: 3.900 gulden. Voor de dakbedekking golden de volgende bepalingen. "Artikel 7: De daken te beleggen met platte blauwe dakpannen, welsluitend en digt, de nok en hoek kepers te bezetten met dito versierde vorsten. De pannen en vorsten beiden met basterdtras aange streken." Overduidelijk is welke dakpan hiermee werd bedoeld. Het antwoord op de vraag of de dakpannen in Niel bij Josson en De Langle werden besteld of in Oegstgeest blijft ook hier open. Noord-Beveland Op Noord-Beveland is de oogst aan Oegstgeester dakpannen schaars. In Wissenkerke liggen ze op de voorzijde van de woning Dorpsdijk 38-40. Oor spronkelijk was het dak van wat eens twee kleine huizen waren, er aan de voor- en achterzijde mee gedekt. Aan de achterkant stonden, wat lager, Dakpannen 31

Zeeland | 2009 | | pagina 33