De schuur van boerderij Landlust, Perponcherpolderweg 3 te Wolphaartsdijk is het grootste gebouw in Zeeland met Oegstgeester dakpan nen. (foto Leo Hollestelle) schuren aan de dijk. Toen men de woning ongeveer 23 jaar geleden met deze ruimtes wilde vergroten, heeft de eigenaar de schuren in hoogte opgetrok ken. Het aantal aanwezige antieke dakpannen bleek toen onvoldoende. Bij een handelaar werden ze gevonden, maar de prijs van tien gulden per stuk was wat aan de hoge kant. Daarom besloot de eigenaar om voor de achterkant maar andere grijze pannen te nemen, waardoor hij nu nog een voor raadje Oegstgeester pannen heeft liggen. Het is even zoeken in het buitengebied tussen Kamperland en Geersdijk om de bijzondere dak pannen op de Maria-Hoeve aan de Spieringweg 3 te vinden, te meer daar ze op de achterkant van de grote landbouwschuur liggen. Dit is al het geval vanaf de bouw. In 1856 werd aan koning Willem III toestemming gevraagd om de aangrenzende schorren die zich in het Veerse Gat hadden gevormd, te mogen inpolderen, met inbegrip van het daar liggende Spieringgors. Meteen na de inpoldering verrees hofstede de Maria-Hoeve. De schuur daarvan werd helemaal gedekt met Oegst geester dakpannen. Van de noordzijde waaiden heel vaak dakpannen af, waarna ze werden vervan gen door een algemener soort. De andere kant, met de mooie Oegstgeester dakpan, is minder zichtbaar vanaf de weg, maar nog geheel intact. Wolphaartsdijk Wat zuidelijker, in Wolphaartsdijk en omgeving, is de Oegstgeester dakpan in ruime mate aanwezig. Het hoge witte gebouw in het dorp dat dienst doet als brandweerkazerne, bezit nog steeds zijn origi nele dakbedekking. Het pand was oorspronkelijk het koetshuis van Villa Nova, het naastgelegen zeer royale herenhuis dat ook was ook gedekt met Oegstgeester pannen. De villa werd in 1866 gebouwd voor de burgemeester van Wolphaarts dijk, mr. C.P. Lenshoek, en zijn gezin. In het koetshuis woonde de koetsier op de bovenverdie ping. Beneden was plaats voor de paarden en de 32 Dakpannen

Zeeland | 2009 | | pagina 34