all De in 1861 /*62 gebouwde her vormde kerk van Kleverskerke. (foto Leo Hollestelle) rijtuigen. Na de dood van Lenshoek had zijn nage slacht geen belangstelling meer voor de woning. Andere geïnteresseerden waren er niet en daarom werd Villa Nova - nog geen vijftig jaar oud - in 1910 gesloopt. De dakpannen werden in partijtjes verkocht en zijn nu overal te vinden. Op het pand Veerweg 1 bijvoorbeeld, een niet erg oud ogend huis waarop dit type dakpan niet gebruikelijk is. Ook op de houten schuur achter de woning' Pape- weg 42 liggen ze. De combinatie Zeeuwse schuur en Oegstgeester dakpan geeft een speciaal effect, zoals bij de grote schuur van boerderij Landlust, aan de Perponcherpolderweg 3. Deze weg door snijdt de in 1846 ingedijkte Perponcherpolder, waardoor Zuid-Beveland met 196 hectare werd vergroot. Al snel na de bedijking bouwde men een hofstede, met een niet bijzonder groot woonhuis maar wel met een enorme schuur. Deze is 63 meter lang, 15 breed en 12 meter hoog. Het lijkt wel of de schuur moest dienen om de oogst van de hele pol der in op te slaan. Het dak, waarvan de oppervlakte van één kant 693 m2 bedraagt, werd voorzien van donkergrijze dakpannen. Daarvoor waren 15.246 stuks nodig. Aan de kant van de weg de Oegstgees ter, aan de achterkant echter andersoortige pannen. Mogelijk was ook hier aanvankelijk het gehele dak met dezelfde pannen gedekt, maar was er ooit een reden om de helft te vervangen. Een andere moge lijkheid is dat dit de originele situatie is omdat het anders te duur zou worden! Niet zo ver uit de buurt staat aan de Sabbinge- dijk nummer 12 een boerderij met een oude rietge- dekte Zeeuwse schuur. Het losstaande woonhuis is zo te zien helemaal opgeknapt. De Oegstgeester pannen op het dak bleven gelukkig gehandhaafd, en nog wel aan beide zijden! Walcheren Bezoekers van het pittoreske dorpje Kleverskerke kunnen constateren dat het dak van de in 1861 /'62 gebouwde kerk een bijzonder uiterlijk heeft. De aanschaf van de dure Oegstgeester dakpan paste kennelijk binnen het bedrag van 7.399 gulden dat de nieuwbouw indertijd kostte. Op het eerste gezicht lijkt het of het om een groene variant van de dakpan gaat, maar bij nader inzien heeft de natuur voor dit effect gezorgd. Dakpannen 33

Zeeland | 2009 | | pagina 35