pmnL 18.1 In de buurt van Vrouwenpolder staat boerderij Klein-Zeeduin. Deze werd gebouwd in 1872 in opdracht van H.F. Lantsheer, eigenaar van buiten plaats Zeeduin. Hij liet fleurons aanbrengen, waar van er nog een flink gedeelte intact is. Het dak is verder afgewerkt met schilderachtige windveren. rechter, griffier van de Staten, raadslid van Middel burg, lid van Gedeputeerde Staten, maar vooral agraricus. Op zijn buitenhuis/hofstede Molembaix deed hij proeven met groenbemesting. Na zijn dood bleef de buitenplaats in de familie. Zoon Willem Phoenix Vis liet een nieuwe schuur bouwen. Zijn VHOF P0PKEN5BURCH' Het voormalige woonhuis van 't Hof Popkensburg te Sint Laurens, (foto Leo Hollestelle) Ook hier is slechts één kant van het dak met de Oegstgeester belegd. Hoe en wanneer dit zo is gekomen, is de bewoners onbekend. Juist aan het begin van het fietspad door de Manteling staat de voormalige boerderij aan de Koningin Emmaweg 30, die de naam Oranjehof draagt. Het woonhuis heeft gewone pannen, maar de schuur de Oegstgeester. Het uit rode baksteen opgetrokken gebouw bestaat uit een hoog wagen huis en een lagere veestal. Op de veestal prijkt nog een parmantig ventilatietorentje. Aan de voorkant liggen de oorspronkelijke dakpannen er nog hele maal op, aan de achterkant alleen nog op het gedeelte van de wagenschuur. Ook op de schuur van hofstede Molembaix te Oostkapelle, Oostkapelseweg' 8, liggen Oeg'stgees- ters. Het gebouw draagt een gevelsteentje: "C.C.W. Vis, 1857". Cornelis Vis (1788-1853) was koopman, tweejarig zoontje Cornelis Constant Willem mocht de eerste steen leggen en het zijn dan ook zijn ini tialen op de gevelsteen. Het dak werd geheel gedekt met Oegstgeester dakpannen. Nu is dat niet meer het geval. In 1976 halveerde een windhoos de schuur. Daarna werd het gesneuvelde deel wel her bouwd maar van een voordeliger dakbedekking voorzien, en een flauwere dakhelling. Nauwelijks over het hoofd te zien is het prach tige hoofdgebouw met dito dakbedekking van de woongemeenschap voor ouderen 't Hof Popkens burg. Het staat op de plek waar in de dertiende eeuw het slot Popkensburg werd gebouwd. Via Anna Maria Boudaen kwam dit in 1762 in bezit van haar zwager Jacob van Citters. Rechtsopvolger jhr. mr. Laurens de Witte van Citters woonde en werkte in Den Haag en had er geen belangstelling voor. Het slot werd in 1863 voor de sloop verkocht Dakpannen 35

Zeeland | 2009 | | pagina 37