w LED [TT 1 en afgebroken. Nadien bouwde men er de huidige boerderij, die werd voorzien van de deftige grijze Oegstgeester dakpan. Zuid-Beveland In het buitengebied tussen 's-Heerenhoek en Nieuwdorp staat de mooie boerderij Buitenlust (Coudorp 22), waarvan het dak is voorzien van de Oegstgeester dakpan. Tenminste, dat lijkt zo. Bij nader inzien liggen er aan de kant van Nieuwdorp gewone rode pannen. Helaas weet niemand meer om welke reden de dakpannen aan die zijde wer den vervangen, maar wel is bekend dat deze daar al lagen voor de Tweede Wereldoorlog. Niet ver uit de buurt, in Heinkenszand, is een flink gedeelte van het dak van het winkelpand Dorpsstraat 42, waar kleding wordt verkocht, ook met deze pan belegd. Aan de Oude Zanddijk in het buitengebied tussen Ovezande en Heinkenszand staat een vervallen boerderij te koop. Op het dak van het varkenshok liggen de Oegstgeester pannen nog. In 's-Gravenpolder is het woonhuis 's-Graven- straat 30 gedekt met Oegstgeesters. Ze zijn nauwe lijks te zien vanaf de weg, omdat het pand hoog is. Ook hier draagt de achterkant van dit witgepleis terde woonhuis afwijkende dakpannen. Even buiten het doip staat aan de Lenshoekdijk 17 de hofstede 't Hof te Swake. Het woonhuis draagt een gevelsteen: "De eerste steen gelegd door Hendrik Lenshoek op 24 mei 1870". Hendrik Lens hoek (1863-1901) was nog maar een kind toen hij dit karweitje verrichtte. Later werd hij heer van Zwake, net als zijn vader Cornelis Petrus Lenshoek van Zwake (1821-1879), die ook schout was van de ambachtsheerlijkheid Zwake, heer van Kerkwijk en burgemeester van 's-Gravenpolder. Het stijlvol ogende huis is aan de achterzijde belegd met rode dakpannen. Aan de noordkant van Baarland staat het pand Burgemeester Vog'elaarstraat 13, aan het eind van een oprijlaan. Ook vanaf de doorgaande weg is echter de prachtige dakbedekking' goed te zien. Een verrassing levert het schuurtje op van de uit ongeveer 1750 daterende voormalige hofstede De Steene Poorte, Bakendorpseweg 2, in hetzelfde dorp. Oorspronkelijk was het een varkenshok, maar wel een heel mooi, met raampjes die men 'muizen oortjes' noemt. Op het dak aan de wegkant liggen ongeveer 280 Oegstgeester dakpannen, hele en halve. Huis, tuin en opstallen vormen een schilder achtig plaatje. Bij de boerderij in dezelfde plaats aan de Schansstraat 12 staat een schuurtje waar ze aan één kant op liggen. Woonhuis, Marktveld 3 te Kloetinge. (foto Leo Hollestelle) 30 Dakpannen

Zeeland | 2009 | | pagina 38