eeiana is.i Buitenplaats Veld- en Boszicht, Eversdijkseweg 22 te Eversdijk. (foto Leo Hollestelle) Een bezoek (jaren geleden) aan de theetuin in het huis Marktveld 15 in Kloetinge bracht aan het licht dat de achterzijde van het woonhuis ermee is belegd. De voorkant echter niet. Het dak van Marktveld 3 daarentegen, is juist aan de voorkant met Oegstgeester dakpannen gedekt en de achter zijde niet. Het is de eigenaar helaas onbekend wan neer die situatie is ontstaan. De karakteristieke woning Lewestraat 26 aldaar dateert uit 1870 en zo op het oog is er weinig aan verbouwd. De originele Oegstgeester dakpannen liggen nog steeds op het huis. Die van het schuurtje zijn vervangen. De gave exemplaren dienen nu als reserve voor het woon huis. En dan heeft Kloetinge nog het mooie vereni gingsgebouw Amicitia, Willemsstraat 2. Dit stamt uit 1876 en is een ontwerp van Dirk de Koning, gemeentebouwmeester van Goes tussen 1867 en 1903. Het gebouw deed eerst dienst als lagere school. Ooit kreeg het een nieuw dak. De originele Oegstgeester pannen die nog bruikbaar waren, wer den 'verbannen' naar de achterkant. Dat is jammer, want uit esthetisch oogpunt was het andersom mooier geweest. Een fraai pand staat in het schilderachtige Eversdijk, aan de Eversdijkseweg 22. Buitenplaats Veld- en Boszicht was oorspronkelijk een boerderij, bestaande uit een woonhuis en schuur. Rond 1858 werd het getransformeerd tot woning en jachthuis. Op dat moment was het eigendom van Pieter Hen drik Saaijmans Vader (1799-1891), kantonrechter te Goes, die was gehuwd met Maria Elisabeth Pornpe van Meerdervoort. De schuur werd groten deels afgebroken. Het voorste deel, naast de woning, trok men op tot de hoogte van het woon huis. Aan de achterkant kwam een klein torentje met een luidklokje erin. Het dak werd geheel nieuw gedekt met de toen zo moderne en voorname Oegstgeester dakpan. Het huis wordt ook wel 'de villa' genoemd of 'buitenplaats Eversdijk'. Het is heel bijzonder dat er in dit nooit vol groeide dorp nóg een met Oegstgeester dakpannen gedekt pand staat: hofstede Geerhoek, Eversdijkse weg 7. Ook hier gaat het om het woonhuis, dat aan beide zijden dezelfde dakbedekking heeft. Ze zijn er ooit opgelegd ter vervanging van de originele, want het huis zelf is ongetwijfeld veel ouder. Aan de voorzijde gaan de Oeg'stgeesters 's zomers schuil achter de leilinden. In het smalle deel van Zuid-Beveland bevinden zich slechts twee objecten die in dit verhaal thuis- Dakpannen 37

Zeeland | 2009 | | pagina 39